Börsile jõudis esimene bitcoiniäri

17. juuni 2014, 00:00

Pühapäeva hommikul tehti Austraalias börsi­ajalugu, mil esimesena maailmas noteeriti sealsel põhibörsil bitcoinidele keskendunud ette­võte Digital CC Limited.

Rohelisel Mandril bitcoinide kaevandamisega alustanud, kuid ka virtuaalrahaga kauplemise ning tarbijarakenduste arendamisega tegelev ­Digital CC Limited (kaupleb nime all digitalBTC) debüteeris Austraalia suurimal väärtpaberiturul ASX (Australian Securities Exchange), vahendas bitcoini hindu jälgiv ettevõte CoinDesk.

DCC sümboli all kaupleva ettevõtte teatel on samm olulise tähendusega tarbijate usalduse loomisel bitcoinide ettevõtte vastu, kuna just vähene usaldus ja virtuaalrahaga kaasas käivad skandaalid on firma teatel virtuaalraha jaoks suurimad murelapsed.

Börsil teise firma kaudu. DigitalBTC kõneisikute hinnangul muudab  börsiletulek ettevõtte kõige läbipaistvamaks bitcoinifirmaks. CoinDeski teatel on DigitalBTC teoreetiliselt börsil noteeritud küll juba märtsist, alates RTOst (reverse takeover) ettevõtte Macro Energy Limited kaudu, kuid on alates sellest taotlenud iseenda noteerimiseks vajaminevat lisalegitiimsust, mis vajas täiendavat heakskiitu. RTO tähendab seda, et eraettevõte ühendatakse või ostetakse üle juba börsil kaupleva ettevõtte poolt. Macro Energy omandas ametlikult digital­BTC, kiirendades sedasi viimase teekonda börsile.

Alates sellest on digitalBTC kaevandustegevuselt teeninud enam kui 5100 bitcoini ehk praeguse turuhinnaga veidi üle 3 miljoni USA dollari. DigitalBTC finantseerijate rivis olid institutsionaalsed ja erainvestorid, kes tegid  tehingu 9,1 miljoni Austraalia dollari ehk 8,55 miljoni USA dollari eest.

Enne seda oli investoritel võimalik soetada Macro aktsiaid, ent digitalBTC nimi oli vajalik, et näidata tegelikku tegevusala, ja raha kaasamiseks. Väärtpaberitega kauplemine oli enne seda kolmeks nädalaks peatatud, et ASXi ametnikud saaks läbi vaadata ettevõtte paberimajanduse.

Vaatlejad ootavad pikisilmi, mida teeb digitalBTC aktsia hind, sest enamik  bitcoinidega tegelevaid ettevõtteid on noteeritud mitteametlikel väärtpaberiturgudel, mis tegutsevad regulatsioonide mõistes n-ö hallis alas.

Just ebakindluse ja puuduvate regulatsioonide tõttu  on peavoolu investorid CoinDeski teatel seni krüptorahast eemale hoidnud. Austraalia maksuamet on teatanud kavatsusest avaldada ametlikud maksujuhised nii bitcoiniäridele kui ka investoritele enne fiskaalaasta lõppu 30. juunil.

Austraalia väärtpaberituru päevakäive küünib üle 4,6 miljardi Austraalia dollari ehk enam kui 4,3 USA dollari. Börsi turuväärtus on 1,6 triljoni Austraalia dollari ümber. DigitalBTC aktsia kukkus ­eile 5,9%, 28,5 Austraalia sendile.

 

Mis on mis

 • Bitcoin

E-raha, mille lõi 2008. aastal Satoshi Nakamoto. Bitcoin on ka selle e-raha kasutamiseks mõeldud avatud lähtekoodiga (MIT litsentsiga) programm.
Münte (lühend BTC) saab talletada arvutis failina, hoida kolmanda osapoole käes, kes osutab “rahakoti” teenust ja ära kulutada, saates neid võrgu kaudu teisele Bitcoini aadressile.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

  Vaata kogu kava
  Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
  16. June 2014, 18:36
  Otsi:

  Ava täpsem otsing