Järvevana aktsia tõusis mühinal

02. juuli 2014, 00:00

Eile sai riigikohtu süüdimõistva otsusega lõpu kaheksa aastat väldanud nn maadevahetuse kohtuasi, millele Järvevana aktsia reageeris korraliku tõusuga. Firma suuruselt teise aktsionäri Rene Ilvese hinnangul võiks Merko teha nüüd Järvevanale ülevõtupakkumise.

Riigikohus luges nõuetekohaselt tõendatuks, et Villu Reiljan, Kalev Kangur ja Ester Tuiksoo võtsid oma ametiseisundi kasutamise eest vara või nõustusid seda tulevikus vastu võtma. Neile andsid vara või lubasid seda anda Tullio Liblik ja Tarmo Pedjasaar, samuti Toomas Annus, kes tegutses aktsiaseltside Merko Ehitus (praegune Järvevana) ja E.L.L. Kinnisvara huvides.

Pärast eilset kohtuotsust ei ole Ilvese sõnul ühtegi mõistlikku põhjendust, miks mitte Järvevana likvideerida. Et pärast trahvi ja tulumaksu tasumist jääb ettevõttesse ligi 14,8 miljoni euro väärtuses vara, oleks tema hinnangul parim lahendus, kui Merko teeb Järvevanale ülevõtupakkumise, pakkudes aktsiate eest kas raha või Merko aktsiaid.

Investor: trahv tuleb ära maksta. Aktsionär tõdes, et üks võimalik stsenaarium on veel ka kahe börsiettevõtte ühinemine, ent sellisel juhul oleks tema sõnul keeruline leida kõiki osapooli rahuldavat vahetussuhet. Järvevanale mõistetud 798 000 euro suuruse karistusega pole aga Ilvese selgitusel muud teha kui ära maksta.

“Mis seal salata, aktsionärina lootsin õigeksmõistvat otsust, aga peab mainima, et kohtuasi oli väga keeruline ja kõikidest nüanssidest arusaamiseks peab enne natuke juurat studeerima,” leidis ­Ilves ja lisas, et  asja keerukusest annab ­aimu ka eriarvamusele jäänud kohtunike põhjendused. “Kaasusest peaks järeldused tegema ka riigi õigus­aparaat, ei ole normaalne inimesi kaheksa aastat kohtuid mööda loksutada.”

OÜ Seitse Samuraid kaudu 357 000 Järvana aktsiat omav Rene Ilves on veidi enam kui 2% osalusega Tooma Annusele kuuluva aktsiaseltsi Riverito järel ettevõtte suuruselt teine osanik. Samuti kuulub Ilvesele 27 000 Merko Ehituse aktsiat turuhinnaga 193 860 eurot.

Kõik oli ootuspärane. Harju KEKi eksjuht ja ­Merko Ehituse ning Järvevana väikeaktsionär ­Madis ­Talgre ütles, et maadevahetuse kohtuotsus ei tulnud kellelegi üllatusena ega mõjuta kuidagi ­aktsionäre.

“Siin ei ole mitte midagi uut, kõik oli ju täpselt teada ja ükski asi ei muutunud,” rääkis Tallinna börsil enam kui 300 000 euro väärtuses aktsiaid omav väikeinvestor Äripäevale.

Samuti on Talgre sõnul Järvevana 798 000 euro suuruse rahalise karistusega juba ammu arvestanud. “Need jamad on juba ammu unustatud. Ega see tegelikult ju Järvevana jaoks ei tähenda midagi, need kulud on juba ammu sisse võetud – maksavad ära ja raha on selleks kontol olemas. Eks siis targemad vennad otsustavad, mis nad edasi teevad,” leidis ta.

Seda, kas Järvevana ja Merko Ehitus võiksid lähiajal liituda, Talgre öelda ei osanud. Tema hinnangul ei omaks see ka olulist tähtsust. “See ei ole nagu see diil üldse. Üks pikk ja vastik protsess saab ühele poole ja härra Annus saab ükskord rahulikult elama hakata. Üks jama kaelast ära.”

Madis Talgrel on Merko Ehituse aktsiaid ligemale 18 000 ja Järvevana aktsiaid ligemale 15 000 euro väärtuses.

Aktsia rallis. Pärast börsi avamist sööstis Järve­vana aktsia eile 4,62% võrra ülesmäge, ent sulgus siiski pea 74 eurosendil, jättes päevasiseseks tõusuks 4,2%. Eile vahetas omanikku enam kui 46 800 Järvevana aktsiat kogusummas 35 656 eurot. Kokku tehti aktsiaga Tallinna börsil 23 tehingut. ­Merko Ehituse aktsiatega eile märkimisväärselt tehinguid ei tehtud.

 

Mis on mis

 • Järvevana

investoreid 811
turuväärtus 13 miljonit eurot

 • Merko Ehitus

investoreid 1428
turuväärtus 127 miljonit eurot

Allikas: Eesti Väärtpaberikeskus

 

Taust

 • Tingimisi vangistus

Järvevana ja Merko Ehituse suuromanik on maadevahetuse protsessis süüdi mõistetud Toomas Annus. Eile jõustunud otsusega määras kohus Annusele kahe aasta ja kuue kuu pikkuse tingimisi vangistuse kolmeaastase katseajaga.
Altkäemaksu andmise eest said AS Järvevana 798 000 euro ja AS E.L.L. Kinnisvara 127 823 euro suuruse rahalise karistuse.

Riigikohtu otsuse järgi olid Toomas Annust, Järvevana ja E.L.L. Kinnisvara kaitsnud advokaadibüroo Glikman, Alvin & Partnerid menetluskulud 728 842 ­eurot. Villu Reiljani kaitsja vandeadvokaat Aivar Pilv osutas ­õigusabi ligemale 25 746 euro eest.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

  Vaata kogu kava
  Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
  01. July 2014, 20:38
  Otsi:

  Ava täpsem otsing