Elektriauto toetus ühte auku

16. juuli 2014, 00:00

Eesti populaarseima elektriauto Nissan Leafi eest tuleb siin välja käia 5000 eurot rohkem kui Saksamaal. Seejuures maksab Eesti riik elektri­autode ostmisel toetust, Saksamaa mitte. Tekib küsimus, kas toetus moonutab turgu.

Eesti riik on uute elektriautode soetamist praeguseks finantseerinud 7,5 miljoni euroga. See tähendab, et suurem osa autode ostmiseks mõeldud toetusi on otsas – kokku oli selleks 2011. aastal alustatud ELMO-programmis ette nähtud 10,5 miljonit ­eurot. Toetust makstakse Mitsubishile CO2-kvoodi müügist saadud vahenditest. Eraisikust autoostjale makstakse kinni kuni 50% auto hinnast, kuid toetus ei tohi ületada 18 000 eurot. Värsketel juulikuu andmetel on positiivseid toetusotsuseid tehtud 490 autoostjale, väljamakseid 395-le.

Nissan Saksmaal odavam. Suurim tükk toetusest on läinud ühele automargile – Nissani elektriautole. Neid on Eestis soetatud 268 tükki, mis tähendab umbes 4,8 miljonit toetuseurot. Samas võib autoostjat tabada üllatus, kui ta hakkab sama ­automargi hindu erinevatel turgudel võrdlema. Nissani elektriauto hinnad Saksamaal algavad  24 000 eurost, Eestis 34 000st. Tuleb arvestada, et Saksamaa hinnad ei sisalda auto akut. Koos akuga ostes tõuseks autohinna alumine piir Saksamaal üle 29 000 euro. Hinnavaheks teeb see siiski 5000 eurot.

Nissan Nordic: siin teine pakett. Siinset hinna­poliitikat kujundava Nissan Nordic Europe OY Baltikumi turundusjuht Henri Daum räägib, et küsimus on varustuses. “Ainult Baltikumis ja Skandinaavias müüakse autosid külma kliima paketiga,” ütleb ta. Selle hulka kuulub näiteks aku soojendus talvel, istmete soojendus ja peeglite soojendus. Ta lisab, et Saksamaal on hind alles hiljuti langenud, sest enne tema teada nii suurt hinnavahet ei olnud.

Daum kinnitab, et toetusest on siinsele autoturule suur kasu. “Ilma toetuseta, ma usun, et me müüks iga aasta autosid nii, et saaks näppudel neid lugeda,” ütleb ta.

Sama meelt on Silberauto ASi Mitsubishide müügidirektor Üllar Born. “Ma arvan, et ilma toetuseta – ja selle läbi on tulnud ka infrastruktuur – ei oleks meil elektriautode müük kindlasti sellistes numbrites, nagu meil täna on,” ütleb ta.

Mitsubishi elektriautosid on Eestis küll kõige rohkem, kuid need tulid kvootide müügilepingu osana otse riigile. Tavaostja seda autot ei eelista. Born võtab lühidalt kokku – konkurent Nissanis “on lihtsalt rohkem autot”.

Seejuures on ka Mitsubishi hinnad Saksamaal märksa odavamad. Born selgitab, et hind kujuneb kokkuleppel tehasega. “Mida rohkem teda toodetakse, seda odavamaks muutub tükihind tootjale ja seda võimalikum on tootjal anda soodsamat hinda. Loomulikult on eelised suurtel turgudel.”

Sihtasutuse KredEx ELMO-programmi spetsialist Heikki Parve usub, et ilma toetuseta meil elektriautosid ei liiguks. “Kas ta nüüd oleks nii suur pidanud olema (toetus – toim), on iseasi, aga kindlasti on sellest abi,” sõnab ta. Asja eesmärk on vähendada õhusaastet linnakeskkonnas ja motiveerida  valima keskkonnasäästlikum sõiduk.

Toetus ka välismaalt ostes. Parve tunnistab, et toetus mõjutab turgu. “Eks ta natuke võib-olla moonutab, aga kindlasti tuleb selle turu suurust vaadata, aga kindlasti see hulk, mida seal müüakse, on suurem ja selle võrra saab ka müüa odavamalt,” viitab ta tootjate erinevale hinnapoliitikale. Seejuures kinnitab ta, et auto võib vabalt osta ka Saksamaalt või mujalt Euroopa majanduspiirkonnast, sest ka siis saab siin toetust.

Praegu jagab KredEx toetusraha viimast otsa, raha jagub tõenäoliselt oktoobrini. Kas toetamine pärast seda jätkub, pole selge, sest edasisi elektri­autonduse toetusvõimalusi alles arutatakse. Parve sõnul töötavadki toetuste puhul Eestis sellised meetodid, kus jagatakse raha. “Meil Eestis ei ole nüüd palju muid võimalusi kui see rahaline toetus, pehmed meetmed ei mõju,” räägib ta. Seetõttu arvab ta, et toetuse katkedes tekib elektriautode müüki auk. “Eks paar-kolm-neli kuud võtab hoo maha, aga kindlasti on neid, kes ostavad elektriautot ka ilma toetuseta,” sõnab ta.

Konkurents on puudunud. Elektriautode müüginumbreid vaadates on näha, et Nissani ülekaal turul on mäekõrgune – rohkem kui iga teine müüdud elektriauto on Nissani Leaf. See näitab, et sisuliselt puudub neile turul vastane. Äsja teatas Eestis müügi alustamisest Renault. Renault’ edasimüüja City Motors ASi müügijuht Risto Haug kinnitab, et konkurentsi pole turul olnud, kuid nüüd peaks see muutuma. “Konkurents läheb tihedamaks – siia tuleb Renault, tulemas on Volkswagen, BMW on näidanud oma esimest autot,” loetleb ta.

Ka Haug usub, et toetus mõjutab turgu. “Ma arvan, et igasugune toetus tõmbab natuke efektiivsust alla,” sõnab ta. Teisalt on ELMO-programm tema sõnul andnud vajaliku panuse, et inimeste hirm uue autoliigi ees taanduks – ehitatud on laadimisvõrk, tänavatele on toodud esimesed ­autod. “Kui konkurents tiheneb, on selge, et tõenäoliselt tulevad hinnad allapoole,” ütleb ta.

Renault’ hinnad algavad eri riikides samalt pulgalt. Need on ka soodsamad, kuna Renault asub Eestis autosid müüma ilma akuta.

 • Toetust saab ka luksusautole

Juuli seisuga on toetust saanud ka 25 luksusauto Tesla S-mudeli ostjat. Selle auto hind algab 60 000 eurost, toetust makstakse maksimummääras ehk 18 000 eurot auto kohta.

Võib tekkida küsimus, miks peaks riik luksusautode soetamist üldse toetama. Sellega toetatakse ju tegelikult neid, kel tõenäoliselt on toetust kõige vähem vaja. Majandusministeeriumi avalike suhete osakonna nõunik Rasmus Ruuda selgitab, et toetsusskeemi tingimused lähtuvad Eesti riigi ja Mitsubishi vahel sõlmitud lepingust. “Kuna lepingu eesmärk on toetada elektriautode kasutuselevõttu Eestis, siis on abikõlblikud kõik elektriautod, mille maksimumkiirus ületab 60 km/h, sõltumata hinnaklassist,” märgib ta. Tema sõnul on kogu programm algatatud keskkonnasäästlikkuse ja tehnoloogilise arengu toetamiseks.

Tesla omanik ja automargi fänniklubi eestvedaja Mario Kadastik ütleb, et kui toetamine lõpeb, siis tõenäoliselt Teslasid ostetaks endiselt, samas Nissaneid jt väiksemaid mitte. “Kui võtta Leaf, siis toetuseta on ta

36 000, toetusega 18 000, seal on kahekordne hinnavahe,” räägib ta. “Ta (Tesla – toim) on luksusauto küll, aga skeemi sisu ei ole sedavõrd toetada väikeste autode ostmist, vaid see, et populariseerida elektriautode tulekut,” lisab ta.

 

Statistika

 • Nissan Leaf juhib mäekõrguselt

toetusega ostetud sõidukid 2014 juuli seisuga

Nissan Leaf: 268
Mia Electrics: 36
Mitsubishi i-MiEV: 32
Polaris Ranger: 30
Tazzari Citysport: 30
Tesla S: 25
Micro-Vett Fiorino: 19
Volkswagen e-Up: 15
Opel Ampera: 9
Mitsubishi Outlander PHEV: 9
BMW i3: 4
Renault Zoe: 4
Citro?n C-Zero: 3
Peugeot  iON: 2
Toyota Prius Plug-In: 2
Porche Panamera e-Hybrid: 1
Volkswagen e-Golf: 1

Allikas: Kredex

Taust

 • ELMO-programm

2011. aasta märtsis sõlmis valitsus Mitsubishi Corporationiga lepingu 10 miljoni ühiku kasutamata saastekvoodi müügiks, et algatada Eesti elektromobiilsuse programm (ELMO).

Eesmärk kiirendada elektriautode kasutuselevõtmist Eestis, aidata kaasa taastuv­energia suuremale kasutusele transpordis aastaks 2020.

Koosneb kolmest osast. 1) Sotsiaalministeerium võttis näidiskasutusse 507 Mitsubishi iMiev elektriautot. 2) Majandusministeerium töötas välja toetusskeemi eraisikutele ja juriidilistele isikutele elektriautode ostu toetamiseks – toetust saab kuni 18 000 eurot. Eraisikutele makstav toetus ei tohi ületada 50% auto maksumusest, ettevõtete puhul on määraks 35%. 3) Rajati kogu riiki kattev elektriautode laadimistaristu.

Novembrist 2012 toetatakse ka pistikust laetavate pistikhübriidide ostmist.

Allikas: elmo.ee

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

  Vaata kogu kava
  Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
  15. July 2014, 20:54
  Otsi:

  Ava täpsem otsing