Arenevad turud kriisist taastumas

30. juuli 2014, 00:00

Pärast kohutavat eelmist aastat on arenevate turgude aktsiad paraneva maailmamajanduse ja madala väärtuse juures teinud tugeva taastumise.

Eelmisel aasta suvel kukkusid arenevate turgude aktsiaturud kiiresti, kuna Ameerika keskpank teatas, et hakkab oma võlakirjade ostmise programmi mahtu vähendama, mis lõppkokkuvõttes tähendab ka intressimäärade tõusu. Investorid, kes otsisid arenenud riikide madalatele intressimääradele alternatiive arenevatelt turgudelt, tormasid seetõttu müüma. Ebarealistlikult kõrgele aetud aktsiahinnad kukkusid kiiresti ning kannatada said ka valuutad.

Nüüd, aasta hiljem, on arenevad turud kosunud ning halvim on jäänud seljataha. Ja seda vaatamata USA keskpanga otsusele vähendada stiimulprogrammi.

Sel aastal on arenevate turgude aktsiad olnud parema tootlusega kui arenenud turgude omad. Kui vaadata kas või ülipopulaarse börsil kaubeldava fondi Vanguard FTSE Emerging Markets ­ETFi selle aasta liikumist, on näha 9% suurust tõusu. Arenenud turge nagu USAd, Soomet, Saksamaad, Rootsit, Šveitsi, Ühendkuningriiki jt hõlmav börsil kaubeldav fond iShares MSCI EAFE on aasta algusest tõusnud ainult 3,4%.

USA oodatust nigelam. LHV analüütik Erko ­Rebane usub, et selline erinevus on tingitud erinevatest põhjustest. Esiteks sellest, et Föderaal­reservi president Janet Yellen on teinud põhjalikku rahustamistööd ning tuletanud uuesti meelde, et rahapoliitika karmistamine saab johtuda lõpuks ikkagi vaid sellest, kui tugevatel jalgadel majandus parasjagu seisab.

“Kuna esimeses kvartalis oli USA sisemajanduse kogutoodang languses ning ka teise kvartali kasvuootusi on allapoole toodud, siis see annab alust arvata, et Föderaalreserv võib majanduse tugevust üle hinnata ning intressimäärad võivad püsida ka pärast 2015. aasta esimest kvartalit nulli lähedal,” ütles Rebane.

USA majandus langes esimeses kvartalis 2,9 protsenti ja see oli oodatust rohkem. Esialgse prognoosi kohaselt langes majandus ainult 1 protsent ning ka analüütikud ootasid vaid 1,8protsendist langust. Languse põhjuseks oli erakordselt karm talv. Rebase sõnul peitub teine võimalik põhjus Euroopa Keskpangas, kes intressimäärasid langetades ja uusi laenuprogramme välja kuulutades on kutsunud investorites uuesti esile nälja kõrgemate tulususte järele. “Kolmandaks on arenevate turgude peamise kasvumootori Hiina majandus näidanud stabiliseerumise märke ning neljandaks on pinged Ukraina ja Venemaa vahel mõnevõrra taandunud, kuigi radarilt päris ära kadunud pole,” loetles ta.

Suurim tõus 62%. India oli üks nendest arenevatest turgudest, mis sai USA keskpanga poliitika muutumise tõttu kõige rohkem kannatada. Investorid müüsid miljardite dollarite eest India aktsiaid ning ruupia kurss kukkus dollari vastu rekordmadalale tasemele. Aasta algusest on ­India börs tõusnud 22% ning aastaga 32%. Praeguseks on India börsil eurodes arvestatuna 30 firmast ainult 1, mis on aasta algusest miinuses. Suurima tõusu on 62 protsendiga teinud India konglomeraat Larsen & Toubro, mille tegevusvaldkonna hulka kuuluvad nii ehitus, infotehnoloogia kui ka finantsteenused.

Indoneesia oli teine arenev turg, kust investorid suure hooga minema tormasid, jättes järele ebakindla majanduse ja suure jooksevkonto puudujäägi. Praeguseks on Indoneesia olukord paranenud ning Jakarta börs on aastaga tõusnud 16% ja aasta algusest 20%.

Jalgpallišoki üle elanud ja Saksamaalt MMi poolfinaalis suure kaotuse saanud Brasiilia on oma börsile elu sisse puhunud. Aastaga on Bovespa indeks tõusnud 20%, samas aasta algusest on tõus jäänud 4% lähedale. Seejuures on suurimad tõusjad sel aastal on eurodes arvestatuna olnud 62%ga haridusfirma Kroton ning 60%ga toidutootja Marfrig Foods. Suurimad langejad on ligi 60%ga toorainefirma MMX Mineracao ja telekomifirma Oi S.A. Pref.

Türgit kõigutas skandaal. Eelmise aasta lõpus sattusid mitmed Türgi poliitikud ja ärimehed korruptsiooniskandaali, mille peamiseks tekitajaks peeti usuliikumise Hizmet juhti Fethullah Güleni. Süüdistuse järgi olid paljud ärimehed ja poliitikud eiranud seadusi, võtnud altkäemaksu ja müünud Iraanile sanktsioonidest hoolimata kulda. Poliitikavaatlejad nimetasid seda lausa senise režiimi kriisiks.

Vahistamislainele reageeris ka Türgi peaminister Recep Tayyp Erdogan, kes vabastas ametist ligi 500 uurimistes osalenud politseiametnikku ja 10 ministrit. Skandaali oli segatud ka näiteks Türgi riikliku Halkbanki juht Süleyman Aslani, kelle kodust konfiskeeriti 4,5 miljonit dollarit. Korruptsiooniskandaal langetas Türgi aktsiaturu märtsis 2012. aasta augusti tasemele. Praeguseks on Türgi aktsiaturg skandaalist taastunud ning tõusnud aasta algusest 17%. Aastaga on börs kerkinud 10%. Välisinvestorite lemmiku Halkbanki aktsia kukkus esimese kolme kuu jooksul kolmandiku, kuid nüüdseks on kaotus tasa tehtud.

Arenevate turgude aktsiad pakuvad investoritele huvi ja seda näitab ka MSCI arenevate turgude indeks, mis on eelmise aasta kukkumisest taastunud. Sel aastal on arenevatele turgudele voolanud umbes 40 miljardit dollarit.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
29. July 2014, 21:40

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing