Kahepalgeline kvartal

22. august 2014, 00:00

Geopoliitilised pinged ning naaberriikide nõrgad majandusolud ei jätnud ka Tallinna börsifirmade tulemusi teises kvartalis mõjutamata.

Tallinna börsi suurim firma Tallink teatas kasumi langusest, põhjuseks suurenenud konkurents Läänemerel ja nõrk Soome majandus. Soome avaldas mõju ka Harju Elektri käibele, mis kukkus 15%. Kinnisvarafirma Arco Vara langes kahjumisse ning ehitusfirmad Merko ja Nordecon teatasid käibe langusest.

Kuid oli ka positiivseid üllatajaid. Premia Foods teatas viie aasta kõrgeimast käibest ning Swedbank tõstis pärast tulemusi Olympicu aktsia soovitust ja hinnasihti. Üllatajaid oli teisigi.

Kinnisvarafirma Arco Vara jäi teises kvartalis 0,4 miljoniga kahjumisse. Ettevõtte käive oli 1,1 miljonit eurot, mis on 2,4 miljonit vähem kui mullu sama ajal. Käibe languse põhjuseks tõi ettevõte arendusdivisjoni. “Kontserni arendusprojektid on staadiumis, kus müügitulu ei ole veel tekkinud,” põhjendas kinnisvarafirma. Teiseks poolaastaks lubati arendusdivisjoni müügitulule olulist kasvu. Sel nädalal vajus Arco aktsia ka alla 1 euro piiri, kaubeldes 0,98 eurol.

Baltikal väike kasumi kasv. Rõivatootja Baltika teenis koos lõpetatud tegevusvaldkonna tulemiga teise kvartali puhaskasumiks 0,65 miljonit eurot, mis on 24 000 euro võrra parem tulemus kui eelmise aasta samal ajal. Baltika teise kvartali käive suurenes veerand miljoni võrra, 12,97 miljonile eurole. Ettevõtte juht Meelis Milder ütles, et rõivafirma liigub seatud eesmärkide poole. “Jaemüük on endiselt meie suurima mahuga müügikanal, kuid oleme aktiivselt panustamas teiste kanalite arendamisse – e-pood, hulgimüük ja frantsiis, mille panus grupi müügitulemustesse peaks vastavalt meie strateegilisele nägemusele üha kasvama,” ütles ta.

Lõppenud kohtuvaidlus. Meediakontsern Ekspress Grupp teatas, et teise kvartali puhaskasum kasvas kolmandiku võrra, 1,86 miljonile eurole. Tulemustes oli juunis lõppenud kohtuvaidlus ASi SL Õhtuleht ja ASi Ajakirjade Kirjastus aktsiate omandi üle seotud juriidiliste kulude 50 000 euro suurune tagasiarvestus. “Heade majandustulemuste peamine põhjus oli nii online- kui ka perioodiliste väljaannete segmendi oluline kasv võrreldes eelmise aastaga,” teatas ettevõte börsile. Teise kvartali käive suurenes 6%, 16 miljonile eurole.

Harju Elekter ostis teises kvartalis Soome suurima komplektalajaamade valmistaja Finnkumu Oy. Ostu rahastamiseks müüs Harju Elekter 200 000 PKC Groupi aktsiat. Kokkuvõttes kasvas Keila elektriseadmete tootja puhaskasum teises kvartalis 1,75 miljonilt eurolt 6 miljonile. Samas tegi käive suure languse, sest müük vähenes nii Eesti, Soome kui ka Leedu turul. Eestis kukkus müük 20% ning Soomes 17,5%. Kontserni käive vähenes teises kvartalis 15%, 11,1 miljoni euroni.

Ehitusfirmad Merko ja Nordecon teatasid kasumi kasvust, kuid käibe langusest. Merko puhaskasum suurenes rohkem kui poole võrra, 3,6 miljonile eurole. Nordeconi puhaskasum tegi märksa väiksema kasvu, suurenedes 1,48 miljonile, samas ärikasum kasvas kümnendiku võrra. “Kasumi teenisime peamiselt teises kvartalis, mil puudusid aasta algusele iseloomulikud tulemust negatiivselt mõjutavad ilmastikutingimused ning tehnoloogilise pausiga seotud püsikulud,” ütles Nordecon ASi juhatuse esimees Jaano Vink.

Nordeconi teise kvartali käive langes 9%, sest eelmisel aastal oli ehitusfirmal pooleli rohkem suuri projekte. Merko käive langes 1,6%, 64,8 miljonile.

Kaks edukat erandit. Swedbank tõstis kasiinofirma Olympic Entertainment Groupi aktsiasoovituse tugevaks ostusoovituseks ja hinnasihi 2,15 eurolt 2,3 eurole. OEG teise kvartali käive suurenes 9,1%, 37,2 miljonile eurole. “Teise kvartali konsolideeritud käive, EBITDA­-kasum ja puhaskasum vastasid meie ootustele. Olime mõnest detailist positiivselt üllatunud,” kirjutas Swedbanki Balti aktsiaanalüüsi juht Marek Randma.

Premia Foodsi aktsia rallis 8,6 protsenti, sest jäätisetootja teatas poolaasta lõikes viimase viie aasta suurimast müügitulust, mis oli 49,5 miljonit eurot. Ettevõtte juhi Katre Kõvaski sõnul täidavad nad oma viisaastakuplaani hästi. Teise kvartali käive kasvas 4,6%, 1,3 miljonile eurole. “Juuni oli niivõrd kehv, et kasvu oodata oleks olnud narr,” viitas Kõvask kehvale ilmale.

Jätkuv nõrkus. Naistepesu tootja Silvano kvartalinumbrid kuivavad jätkuvalt kokku, sest teise kvartali kasum ja käive kahanesid veerandi võrra. Silvano teise kvartali käive oli 27,6 miljonit eurot ja puhaskasum 3,1 miljonit. Ettevõtte teatel mõjutas tulemusi mitu sisest ja välist faktorit, mistõttu vähenes müük pea kõikidel põhiturgudel, välja arvatud Balti riikides. Nõrkus jätkus Venemaal, Valgevenes, Ukrainas ja Kasahstanis.

Suurenenud konkurents Läänemerel on üha rohkem hakanud mõjutama laevafirma ­Tallink tulemusi. Selle aasta algusest on aktsia kukkunud veerandi võrra ning ka teise kvartali tulemustes polnud midagi rõõmustavat. Nii geo­poliitiliste sündmuste kui ka laevade hooldustööde tõttu kahanes puhaskasum teises kvartalis kolmandiku võrra, 6,1 miljonile eurole. Käive vähenes 1%, 246,5 miljonile eurole.

Dividendide tõttu maksis Tallinna Kauba­maja väiksemat tulumaksu ja see aitas kasvatada teise kvartali kasumit 16%, 5,4 miljonile eurole. Käive suurenes 10,5%, 136,7 miljonile eurole. Kaubamaja suurima ärisegmendi, supermarketite käive mitmekordistus 1,3 miljonile eurole.

Veefirma Tallinna Vee kasumit langetasid saastetasud, swap-lepingute väärtuse muutus,  suuremad tasud ning dividendiga seotud tulumaksu suurenemine. Puhaskasum oli 0,77 miljonit eurot, mis on rohkem kui poole võrra vähem kui möödunud aasta samal ajal. Käive vähenes protsendi võrra, 13,37 miljonile eurole.

 

 

Võrdlus

 • Premia Foods ja Baltika eristuvad

Börsifirma aktsiate muutus II kv tulemuste avaldamisest kuni eilseni, protsentides

Premia Foods 7
Baltika 5
Ekspress Grupp 2
OEG 1,5
Merko Ehitus 1,1
Harju Elekter 0,4

Arco Vara –2
Tallinna Kaubamaja –2
Nordecon –2,9
Tallink –3
Tallinna Vesi –3
Silvano FG –4

Allikas: Tallinna börs

 

 

 

 

Kommentaar

 • Krimmi sündmused ei jätnud ka Tallinna börsi puutumata

Joonas Joost, LHV Panga vanemanalüütik
Märtsi alguses Krimmis aset leidnud sündmustel oli pea ühene negatiivne mõju kõigile Tallinnas kauplevate ettevõtete aktsiatele, mille tõttu hinnad langesid paari aasta tagusele tasemele. Praeguseks on enamik hindu mõnevõrra taastunud. Hoolimata Venemaa ja lääneriikide vahel olevatest pingetest (ning nende viitega saabuvast mõjust reaalmajandustele) või nende potentsiaalsest leevenemisest, on Tallinna börsil ettevõtteid, kelle kasum lähitulevikus pigem kasvab ja kellel pigem kahaneb. Loomulikult on kestvatel pingetel kaubanduse vähenemise kaudu negatiivne mõju pea kõigi ettevõtete pikaajalisele kasumi­potentsiaalile.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

  Vaata kogu kava
  Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
  21. August 2014, 19:06
  Otsi:

  Ava täpsem otsing