Tallinna Kaubamaja: süüdistus on täiesti alusetu

22. august 2014, 00:00

Tallinna Kaubamaja peajuristi Helen Tulve sõnul on Läti konkurentsiameti süüdistus täiesti alusetu ja ettevõte on seisukohal, et rikkumist toime pandud ei ole. Ühtlasi kavatsevad Tallinna Kaubamaja ja KIA Auto otsuse Läti halduskohtus vaidlustada.

Läti konkurentsiamet määras Tallinna Kaubamaja tütarettevõttele KIA Auto AS 135 000eurose trahvi seoses väidetava konkurentsialase rikkumisega. Konkurentsiamet alustas menetlust kaebuse alusel, kus Kia iseseisev edasimüüja SIA Gros Auto Grupa keeldus 2012. aastal ühe Kia Cee’di garantiiremondist põhjusel, et auto hooldustööd olid garantii kehtivuse ajal tehtud sõltumatus remonditöökojas – selline tegevus rikub aga Läti konkurentsiameti arvates Läti konkurentsiseadust, sest sellega piiratakse sõltumatute remonditöökodade ligipääsu turule.

Kia garantiitingimustes on aga kirjas, et sõltumatus remonditöökojas tehtud hooldustööd tuleb üle kontrollida volitatud esinduses – seda tehakse tasuta. SIA Gros Auto Grupa nägi, et autole on hooldustöid tehtud sõltumatus remonditöökojas ning KIA Auto ASiga selles küsimuses konsulteerimata keeldus garantiiremondist.

Trahv määrati Tallinna Kaubamaja tütarettevõtte TKM Auto tütarettevõttele KIA Auto ASile, kes on maaletooja antava garantii tingimused kehtestanud ning Läti konkurentsiameti meelest olukorra eest vastutab.

Auto peab olema liiklemiseks ohutu. “On olemas küll tingimus, et sõltumatutes remonditöökodades tehtud hooldustööd on vaja üle kontrollida volitatud esindustes,” ütles Tulve. “Samas ei saa seda nii võtta, et sõltumatutel remonditöökodadel on ligipääs turule piiratud.”

Tulve sõnul on tingimuste põhjuseks eelkõige asjaolu, et tööd vastaksid Kia kui tootja tingimustele ning auto oleks pärast töid liiklemiseks ohutu. “Hilisem tööde kontroll tehti täiesti tasuta. Samuti oleme konkurentsiametit teavitanud mitmest juhtumist, kus auto hooldust on tehtud sõltumatus remonditöökojas ja hilisemat tasuta garantiiremonti on sellegipoolest tehtud,” ütles Tulve.

“Seetõttu leiame, et kaubaturule ligipääs ei ole piiratud ja konkurentsiseaduse rikkumist ei esine. Läti konkurentsiamet on aga asunud seisukohale, et ligipääs kaubaturule oli piiratud ja seega nad leidsid, et see on rikkumine,” nentis Tulve.

Trahv emaettevõtte emaettevõttele. On kummaline, et trahv määrati emaettevõtte emaettevõttele. Tulve rõhutas, et Kia Auto AS on Tallinna Kaubamaja tütarettevõtte TKM Auto OÜ tütarettevõte ja KIA Auto AS on autode maaletooja. SIA Gros Auto Grupa aga edasimüüja, mille tegevuse eest KIA Auto AS ei saa vastutada, rääkimata Tallinna Kaubamajast.

“Selge ta on, et Tallinna Kaubamaja on TKM ­Auto ema ja TKM Auto on KIA Auto ema. Aga igal ettevõttel on oma juhtkond, kes tegeleb iseseisvalt selle ettevõtte juhtimisega,” ütles Tulve. Tema sõnul on süüdistuse suunis veider, sest Tallinna Kaubamaja pole neid garantiitingimusi kinnitanud ega kehtestanud.

Ettevõte teatas börsiteates, et amet pole arvestanud arvukate KIA Auto ASi esitatud tõendite ja väidetega ning on süüdimõistva otsuse teinud, tuginedes ühele tuvastatud rikkumisele, mille puhul Tallinna Kaubamaja kontserniga mitte seotud ettevõte keeldus garantiiremondist ilma konsulteerimata eelnevalt KIA Auto ASiga.

Läti amet peab otsust vettpidavaks. Läti konkurentsiameti teatel ei vasta tõele Tallinna Kaubamaja ja KIA Auto esindajate väited, justkui oleks süüdistus ja 135 000eurone trahv alusetud ning konkurentsiseaduse rikkumist ei esinenud.

Läti konkurentsiameti pressiesindaja Inita Kabanova ütles, et nad mitte üksnes ei kogunud ega analüüsinud tõendeid, vaid kohtusid ka mitu korda KIA Auto esindajatega ning tutvustasid neile oma materjale ja argumente, et ettevõttel oleks võimalikult palju informatsiooni oma väidete ja selgituste esitamiseks.

“Kõik KIA Auto esitatud argumendid on analüüsitud, vastatud ja kantud ka konkurentsinõukogu lõplikku otsusesse,” toonitas Kabanaova.

Ta lisas, et kuna enamik trahviotsuseid püütakse hiljem kohtus vaidlustada, siis uurimise käigus pannakse rõhku põhjalikule majanduslikule ja ­õiguslikule analüüsile, tagamaks, et otsus on adekvaatne ja hiljem kohtu  jaoks vettpidav.

 

Mis on mis

 • KIA Auto

Tegeleb Eestis, Lätis ja Leedus Kia sõiduautode ja varuosade maaletoomise ning hulgimüügiga.
Eestis alustas tegevust 1994. aastal. Alates 1999. aastast on KIA Auto ASil ka maaletooja õigused Leedus ning 2002. aastast Lätis.
2014. aasta augusti seisuga on Eestis, Lätis ja Leedus kokku 21 Kia edasimüüjat.
Tallinna Kaubamaja omandas 100%se osaluse KIA Auto ASis 2006. aasta detsembris.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

  Vaata kogu kava
  Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
  21. August 2014, 18:40
  Otsi:

  Ava täpsem otsing