Euroopa Komisjon ulatab piimatootjatele abikäe

03. september 2014, 00:00

Euroopa Komisjon kavatseb anda eraladustusabi võile, lõssi­pulbrile ja teatud juustudele, et leevendada Vene impordi­piiranguid ELi piimatoodetele ja piirata negatiivset mõju siseturule.

Euroopa põllumeeste ja ühistute organisatsiooni COPA-COGECA teatel on see küll samm ­õigele poole, kuid meetmed ei ole piisavad. “Piima hind langeb kohati kuni 30%, edasised sammud on vajalikud,” toonitas organisatsooni peasekretär Pekka Pesonen. “Peame pingutama, et leida ­uusi turuväljundeid ja meil tuleb teha kampaaniaid nõudluse turgutamiseks.”

Lükkab hukatuse edasi. Põllumeeste liidu president ja Saidafarmi juht Juhan Särgava avaldas heameelt, et  Euroopa Liit liigutab end ülima kiirusega, mis organisatsiooni suuruse juures võimalik. “Esialgu aitab see edasi lükata ja võib-olla koguni päästa hukatusest suure osa piimasektorist,” ütles ta.

Särgava meelest on debatt probleemi üle Eestis seni liialt muretu, ent ta rõhutas, et sellised arvamused vähenevad käsi­käes toidu vähenemisega, kui ollakse sahvrid tühjaks söönud.

“Tegelikkus on seda karva, et 1 tooraine euro võtab endale külge 9 eurot transpordi, töötlemise, pakendamise, müümise, teenindamise ja GPS-teenuse kulusid, enne kui ta tagasi jõuab “mullaks saamise” kohani,” piltlikustas Särgava. “Teisisõnu tähendab 1 tooraine euro kadumine 9 ülejäänu jaoks teenuste tarbe kadumist. Tooraine tootjaid on ELis 24 miljonit, töötlemist ja kaubastajaid 48 miljonit, kelle teenused ja materjalid on hoopis kallimad kui näiteks lihtsa põllukultuurikasvataja omad.”

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
02. September 2014, 18:43

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing