Palgatöö kui vaesuslõks?

13. aprill 2018, 06:00
Madis Müür
https://www.aripaev.ee/storyimage/EA/20180413/BORS/180419864/AR/0/AR-180419864.jpg
Ainult tellijale

Ettevõtja, investor ja endine pokkerimängija Madis Müür leiab, et ka palgatöö puhul pole tegemist riskivaba sissetulekuga, ning loetleb põhjuseid, miks ettevõtlus kiiremini finantsvabadusse viib.

Sellegipoolest on Müüri kinnitusel teatud eeliseid ka palgatööl ning viimase tegemine ei välista rikkaks saamist, võib kuulda Äripäeva raadio saatest "Investor Toomase tund".

Sinu saatesse kutsumise ajend oli rääkida teekonnast finantsvabadusse, sina vist palgatöösse selle teekonnana ei usu?

Mõlemat pidi on võimalik finantsiliselt vabaks saada. Nii erialase karjääri, ettevõtluse kui ka vahepealsete variantidega. Ise sain ka erialase karjääriga. Töötasin end pokkerit mängides üles, säästsin ja panin piisavalt kõrvale. Ettevõtlusega on lihtsalt kiirem.

Oled sa üheksast viieni palgatööd teinud kunagi?

Ma ei ole kunagi tööl käinud. Kunagi keskkooli ajal sai jalgpallikohtunik oldud.

Eelmise buumi ajal tegelesin ka investeerimisega, aga seal hävisin majandussurutise ajal. Siis töötasin end pokkeris üles, kui eesmärgid said täidetud, alustasin pokkerikoolitamisega. 2016 lõpus panin selle kinni ja olen investeeringutest elatunud.

Ettevõtlus vs. palgatöö – mis on ühe eelised teise ees?

Palgatöö puhul on lihtsam. Saad kitsamatele oskustele panustada,  neid arendada ja üles töötada. Paljud on nii väga headeks professionaalideks saanud.

Ettevõtluse puhul on võimalik see teekond oluliselt kiiremni läbida. Teenistuse lage põhimõtteliselt ei ole ja nii palju kui tööd sisse paned ja ette võtad, nii palju ka tagasi saad.

Miks inimesed ei hakka ettevõtjaks?

Kõikidele ei sobi ettevõtlus. See nõuab esimestel aastatel väga suurt tööd, 60–80 tundi nädalas. Paljudele see ei sobi ja sellist elu ei taheta. See on ka küllaltki stressirohke, pead kogu vaba aja mõtlema ainult tööst.

Palgatöö puhul on teistmoodi – keskendud enda tugevuste arendamisele, mida tööjõuturul vaja on, ja pakud seda väärtust oma tööandjale ja klientidele.

Tihti joodetakse emapiimaga sisse, et palgatöö on riskivaba, aga ka seal võib kõike juhtuda. Samas palgatööst võid majanduskriisis ilma jääda, ettevõtet saad ise suunata...

Täiesti nõustun, see on müüt, et ettevõtlus on oluliselt riskantsem kui palgatöö. Kui vaadata palgatöötaja riske, siis teenistuse lagi tuleb kiirelt ette, samas kaotada on ikka palju. Palgatöötajana sul on üks tööandja, ettevõtjana võib sul olla mitmeid kliente. Üldiselt ei pea ettevõtlus palgatööst riskantsem olema.

Kumb on sulle rohkem tulu toonud, kas investeerimine või ettevõtlus?

Praegu on suht võrdne seis, sest eelmise buumi ajal sai hävitud. Nüüd olen küll viimase kolme aasta jooksul kasumis. Eelmises buumis kaotasin ligi 100 000 eurot. Kokkuvõttes on summad nii investeerimise kui ka ettevõtluse puhul sarnased.

Eelmisele krahhile läksin kogenematuna suhteliselt suure võimendusega vastu.

Alustava ettevõtjana tavaliselt väga palju ei teeni, samas IT-sektori palgad on kohe märkimisväärsed. Seega palgatöö võib teatud juhtudel kasumlik ka olla?

Tasub säästa ja tekitada passiivseid rahavooge. Nii on võimalik vähema kui 10 aastaga rahaliselt vabaks saada. 1000 euro pealt meeleheitlikult säästmist ma aga ei propageeriks. Kui sissetulek on alles 1000 juures, siis tasub investeerida enda oskustesse ja teenistusvõime tõstmisesse.

Paarikümne euro kaupa säästes rahaliselt enne pensioniiga vabaks ei saa.

Milliste oskuste eest saab praegu kõige rohkem raha? Praegu saab igas valdkonnas oma oskusi arendada. Ettekandjal ja ettekandjal on ka väga suur vahe. Kui konkreetsel töökohal on teenistuslagi ees, tasub vaadata, mis on su oskused, huvid ja hobid, ning otsida võimalusi nende ristumiskohast.

Igasuguste oskuste kombinatsioonide peale annab ettevõtlust üles ehitada. Saab olematute kuludega ka hakata mingit teenust pakkuma ja end töö kõvalt üles töötada.

Kaua võtab aega, kui tahad midagi mõistlikku üles ehitada?

Üleöö edulugudesse ma ei usu. Sellistele eelneb ikka mitu aastat kõva tööd enda valdkonnas. Eks sai endal ka makaronide peal oldud ja heal päeval pelmeene lubatud.

Kust Sina tootlust leiad, on see Balti börs või veel mõni varaklass või regioon?

Ma põhiliselt tegutsen Eesti erinevates varaklassides. USA börsil olen proovinud tootlust leida, aga seal turgu edestada ei õnnestu – olen sellele kindlasti alla jäänud. See börs on nii efektiivne ja palju tarka raha otsib kohta.

Olen ka liidinvestor kahes ettvõttes Funderbeamis. Alustavates ettevõtetes on võimalusi küll, mida leida ja täitsa kena tootlust saada. Eks see ole veelgi riskantsem valdkond.

Ida poole vaadates, siis seal on  poliitilise riski tõttu aktsiad odavad ning äsja on läbitud langus, mis sealt odavalt ostmisest arvad?

Investeerida tasub valdkondadesse, millest väga hästi aru saad. Hoian sealt poliitiliste riskide ja põhimõtte tõttu eemale. Ei taha agressiivse riigi ettevõtetesse investeerida.

Kas oled turgudele tekkinud volatiilsust enda heaks ära kasutanud?

Mul pole kauplemiskirge. Sai oldud küll ühes kauplemispundis, aga lühiajalistest kõikumistest on keeruline kasu võtta, mina seda ei oska. Seal maksad teenustasusid rohkem ja pead suutma veel ka turgu edestada.

Kuidas hea kriisi ära tunned ja mis on sõjaplaan?

Kriisi tunneb ära, kui veri on tänavatel, aktsiate hinnad on viiendiku võrra kukkunud ning keegi enam investeerimisest rääkida ei taha.

Olen näpuotsaga coinidesse investeerinud, seal on natuke seda näha. Uudiste avaldumise sagedus on väiksemaks jäänud võrreldes novembri ja detsembriga.

Olen aktsiapositsioone vähendanud ning liigun võimenduse vähendamise suunas. Samas maailmamajandus on väga heas seisus, mulli otseselt ei näe. Seetõttu ei ole ma oma portfelli veel oluliselt vähendanud.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
12. April 2018, 14:14

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing