Eesti kasiinodes kaotatakse kuus 17 000 netopalka

07. aprill 2008, 15:19

2007. aasta teises pooles oli Eesti kasiinode käive ligikaudu 160 miljonit krooni kuus. Selle arvu peegelpildiks on kõikide külastajate kaotus kasiinodele, mis võrdub 17 000 Eesti keskmise netokuupalgaga.

Tore oleks ju uskuda, et kasiinod on ohutud lõbustusasutused kitsale inimeste ringile. Kuid Tallinna börsil noteeritud kasiinooperaatori Olympic Entertainment Group (OEG) aruandeid vaadates näeme, et see ring on tegelikult üsnagi lai, kirjutab erainvestor Stefan Andersson aripaev.ee ingliskeelses sõsarveebis BBN.

Pärast seda, kui OEG omandas mullu kevadel Kristiine Kasiino, on ettevõtte käes nende enda sõnul 45% Eesti kasiinoturust. 2007. aasta teises pooles oli OEG Eesti kasiinoäri käive 72 miljonit krooni kuus. Kui me eeldame, et OEG’l on 45% turust, siis tuleb kogu Eesti kasiinoturu kuukäibeks 160 miljonit krooni.

Kuna kasiinode käivet arvestatakse netobaasil, st see võrdub „panused” miinus „võidud”, näitab see number ka kõikide külastajate „netokaotust” kasiinodele. Seega kaotasid kõik Eesti kasiinode külastajad kokku (olgu nad eestlased või välismaalased) 2007. aasta teises pooles 160 miljonit krooni kuus.

Loomulikult ei haihtu see raha lihtsalt õhku. Näiteks 25% sellest (OEG aruannete põhjal) läheb kasiinotöötajate palkadeks. Ometi jääb klientide kogukaotuseks või „lõbustustasuks” – kuidas kellelegi asju nimetada meeldib – 160 miljonit krooni.

Keskmine netopalk oli Eestis eelmise aasta teises pooles 9300 krooni kuus. Seega kulus kasiinodes igas kuus kulutatud 160 miljoni katmiseks 17 000 netokuupalka.

Võrdluseks veel: Eesti haridussüsteemis töötab kokku 54 000 inimest (kelle netopalk on kuus 8000 krooni). Seega kulutati kasiinodes peaaegu 40% kõikide nende inimeste netopalkadest.

Kuna hasartmängude traditsioon ja regulatsioon riigiti erineb, siis on raske Eestit naabritega võrrelda. Näiteks Põhjamaas on kasiinod – kui nad on üldse seadusega lubatud – kõva regulatsiooni all ja spordikihlveod on ülimalt populaarsed. Samuti on võimatu täpselt välja arvutada, kui palju mängitakse nii Eestis kui mujal hasartmänge Internetis. Ometi on selge, et klassikaliste kasiinodes kulutavad eestlased (ja ka lätlased) tunduvat rohkem, kui enamik teisi eurooplasi.

Eestis käib avalik arutelu kasiinode kui sotsiaalse probleemi üle. Baltimaades puuduvad aga alternatiivsed meelelahutusvõimalused. See võib kõlada naiivselt, kuid usun, et kasiinode peamine konkurent on sport. Kui poistel oleks lihtsam sporti teha, siis haukaksid kasiinod inimeste sissetulekutest hoopis väiksema osa.

Tõlkis Kertu Ruus.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 19:14
Otsi:

Ava täpsem otsing