Stefan Andersson • 23. aprill 2008 • 3 min
Jaga lugu:

Tallinna börsile tasub taas minna

Kuigi hetkel paistab majanduses kõik troostitu, arvan mina, et Tallinna börs hakkab jälle huvitavaks muutuma. Ärge laske ennast eksitada: pikaajaliselt läheb Eesti majandus kõrge kaarega üles.

Praegu, kui Eesti majanduskasv aeglustub, kinnisvaraturul toimuvad karmid korrektuurid ja Tallinna börs on kukkunud üheksa kuuga 40 protsenti, on avaramat vaatenurka kerge unustada, kirjutab aripaev.ee ingliskeelne sõsarportaal bbn.ee.

Aga see avaram vaatenurk näitab, et Eesti asub endiselt Põhjamaade ja St Peterburi vahel. Ehk piirkonnas, kus Norra kogub naftamüügiga suuri likviidsusvarusid, Rootsi on koduks tosinatele Euroopa tuntuimatele tehnika- ja jaekaubandusbrändidele, Soome oma Nokiaga on liider maailma telekommunikatsiooniturul ning Peterburi piirkond kasvatab jõudsalt rikkust.

Pole lihtsalt mingit võimalust, et Eesti majandus ei jätkaks sellises keskkonnas tõusu. Vastupidi, erinevalt mainitud riikidest pakub Eesti ettevõtetele ja üksikisikutele erakordselt soodsaid tingimusi nii maksupoliitikaga kui ka seaduste lihtsuse mõttes.

Eesti poliitika ja institutsioonid on samuti stabiilsuse saavutanud. Eesti valitsused on läbi aastate ja kogu poliitilise skaala ulatuses sama suunda hoidnud, soosides suuremat efektiivsust ja tehnoloogia arengut ning madalamaid makse. Ettevõtlikud inimesed igalt poolt on Eestisse kolinud ja majandusse oma panuse andnud.

Eesti tugevuseks ei saa kunagi olla tema suurus, vaid just kiirus. Ka kinnisvarakriis, kus tuhanded inimesed on teinud halbu investeerimisotsuseid, näitab lõppude lõpuks Eesti majanduse vastupidavust. Tööturg loksub paika – ja mitte läbi töötuse taseme tõusu, nagu Soomes ja Rootsis – vaid palgasurve ja ümberorienteerumisega.

Ning kuna naaberriikide majandused on Eestist üle saja korra suuremad, siis pannakse paljud Eesti hinnad alati väljastpoolt paika. Seega pole Eesti varade suureks allahindluseks ruumi.

Eestis on Euroopa mõistes väga palju põllumajanduslikku maad inimese kohta. Kuna maailmamajandus sõltub aina enam India ja Hiina nõudlusest, usun, et Eestis hakkab ka põllumajandussektor ekspordis suurt rolli mängima.

Veel üheks tulevikukasvu võimaluseks on suurepärased tingimused tuuleenergia tootmiseks. Ka turismisektor tõestab aina uuesti ja uuesti, et Eesti on riik, kuhu külalistele meeldib tulla ja tagasi tulla. Ning ma olen näinud mitmeid IT-firmasid siit andekaid töötajaid otsimas, mõistes, et need inimesed on hakanud nüüd oma turuväärtust taipama. Vähe on neid Eestisse tulnud ettevõtted, kes otsustavad lahkuda. Seevastu palju on neid, kes otsustavad kasvada. Madala lisandväärtusega töö asendub kõrgema lisandväärtusega tööga. Viimaste aastate liigse sisenõudluse toel kasvanud palgasurve loksub samuti paika vastavalt eksportivate sektorite konkurentsivõimele, kusjuures venekeelne elanikkond mängib ekspordisektorite kasvus elutähtsat rolli.

Just kõrge majanduslik integreeritus teeb Eestist Põhja-Euroopas erilise maa ja see on ka tuleviku kasvu aluseks. Täna on investorid turul toimuvast masenduses, kuid mõne aja pärast hakkavad nad endalt küsima, miks nad õigel ajal seda või teist osalust ei ostnud. Kui kinnisvarahinnad peaksid Eestis minu meelest veel veidi kohanema, siis Tallinna börs on tänaseks juba taas huvitavaks muutunud. Eriti peaks investoreid hakkama lähiajal meelitama korraliku bilansiga ettevõtted.

Jaga lugu:
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt