Eesti Telekom - stabiilsus ja veel kord stabiilsus

25. aprill 2008, 12:14

Eesti Telekom toodab jätkuvalt maksude järgselt 10 krooni aktsia kohta ja suuromanik TeliaSonera jagab selle raha ka endiselt aktsionäridele laiali.

Usun, et asi jätkub samamoodi, kuni kauaoodatud väljaostupakkumine lõpuks tuleb, kirjutab autor aripaev.ee ingliskeelses sõsarveebis bbn.ee.

Sarnaselt Leedu TEOga, mis tegi oma tulemused teatavaks möödunud nädalal, näitab ka börsiettevõtte Eesti Telekom stabiilseid tulemusi. Ettevõte jätkab oma helde dividendipoliitikaga, kusjuures aktsiahind on jäänud enamvähem samale tasemele, kus see oli oma IPO ajal 1999. aastal.

Eesti Telekomi aastane rahavoog on ligikaudu 13 krooni aktsia kohta, pärast CAPEXi finantseerimist, aga enne makse. Arvestades Eestis kehtivat 21%-list dividendimaksu, lubab see maksta dividendides ligi 10 krooni aktsia kohta aastas. Mullu maksis firma 9,5 ja tänavune ettepanek 10,5 krooni maksmiseks käiakse välja aktsionäride aastakoosolekul.

Küsimus on muidugi selles, kas selline tootlus püsib või on oodata muudatusi. Tundub, et telekommunikatsioonisektori ärimaastik on Eestis suhteliselt stabiilne. Eesti Telekomi peakonkurentideks on Tele2, Elisa ja Starman ning võib eeldada, et mitte ühegi ettevõtte huvides pole turgu liialt segi lüüa.

Kui Tele2 mõni aasta tagasi oma turuosa suurendada püüdis, korraldati agressiivseid kampaaniaid, ja viimasel ajal on Starman nähtavale tõusnud. Aga kaugemale vaadates võidavad kõik ikkagi stabiilsest turust.

Uustulnukaid ilmselt oodata ei ole, kuna Eesti turg on pisike, turule sisenemise barjäärid kõrged ning seal olijate positsioonid tugevad. Seega saab surve hindadele ja kasumlikkusele tulla pigem regulatiivselt tasandilt, olgu siis Euroopa Liidust või Eesti turujärelvalvelt.

Positiivse poole pealt võib öelda, et telekommunikatsiooniteenustele saab alati anda uut sisu. Mobiilne Internet laieneb ja televisioonitooted peaksid tulevaste aastate jooksul jätkuvalt kasvama. Enamikele tarbijatele pakuks lähiaastatel ilmselt huvi HDTV (high definition television).

Kasum peaks stabiilseks jääma. Tõsi on küll see, et Eesti Telekomi aktsiahind sõltub veidi üldisest intressitasemest, kuna oma stabiilse rahavooga sarnaneb väärtpaber teatud määral võlakirjaga või tavalise hoiusega, kus raha hoida.

TeliaSonera on korduvalt kinnitanud oma huvi kogu Eesti Telekomi ostmiseks ning nad on selgi aastal turult aktsiad soetanud. Usun, et Eesti valitsusel (millele kuulub 27% ettevõttest) on endiselt laual pakkumine TeliaSoneralt. Hind, mille juures mõlemaid pooli rahuldav kokkulepe võiks sündida, on kuskil 140 krooni aktsiast.

Tõlkis Kertu Ruus.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 19:14

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing