Dividendi maksmise moraal Tallinna börsil paranes

05. mai 2008, 12:25

67% kõikidest Tallinna börsifirmade makstavatest dividendidest tuleb ühelt ettevõttelt - Eesti Telekomilt, kirjutab autor aripaev.ee ingliskeelses sõsarveebis bbn.ee.

Eesti Telekomi väljamaksed moodustavad 67 protsenti kõigist Tallinna börsil noteeritud ettevõtete tänavustest dividendiväljamaksetest. Mulle näib siiski, et nn "dividendimoraal"” on Tallinnas muutunud paremaks, Riia väärtpaberiturul on sellega aga ikka veel probleeme.

Tallinna börsil on 17* noteeritud ettevõtet (* välja arvatud Starman), aga neist ühe, Eesti Telekomi makstud dividendid moodustavad 67 protsenti kõigist tänavu makstavatest dividendidest. Teine on Tallinna Vesi, makstes 11 protsenti dividendide koguhulgast.

Sel kevadel makstakse ühtekokku 2,2 miljardit krooni dividendidena. Siinse börsi turuväärtus kokku on praegu umbkaudu 52 miljardit krooni ja seega, arvestades praegust turusituatsiooni, näib dividendide koondkoefitsent olevat üsna tavapärane. Dividendid moodustavad turuväärtusest ligikaudu 4 protsenti, aga nende jaotumine on väga ebasümmeetriline. Hoolimata ebasümmeetrilisusest tundub üldiselt ebaõiglane süüdistada ettevõtteid selles, et nad on liiga kitsid kasumi jagamisel. On tähelepanuväärne, et Baltika ja Merko Ehitus, kes eelmisel aastal suuredasid väljamakseid, olid sel aastal ülepea sunnitud dividendiväljamaksetest loobuma – Baltika kasumi- ja investeerimispõhjusil, Merko arvatavasti seetõttu, et ettevõtte majandustegevust uuritakse. Olympic Entertainment Groupi dividendilangus näib loogiline ettevõtte Ida-Euroopa laienemise taustal. Võib ka järeldada, et ettevõtted, mille põhiomanikud on väljaspoolt Eestit, on sel aastal väljamaksete osas heldemad kui need, mille põhiomanikud on Eestist. Eesti Telekom, Tallinna Vesi, Norma ja Saku on näited heast, välismaalt juhitud dividende maksvast ettevõttest. Siiski tundub mulle, et ettevõtted, mille põhiomanikud on Eestist, pakuvad mitmel puhul paremat kasvupotentsiaali, mis kompenseerib tänavust väiksemat dividendimakset.

2008. aasta üllatus on aga, et Arco Vara aktsionäride üldkoosolekul esitati ettepanek nii 0,39 krooniseks väljamakseks aktsia kohta kui ka aktsiate tagasiostumandaat, ja arvan, et peagi näeme, kuidas surve all olev Arco Vara aktsia reageerib positiivselt sellele otsusele. Ka Tallinna Kaubamaja ja Eesti Ehitus tegid ettepaneku suurendada dividendimakseid, mis selgelt tugevdab ettevõtete positsiooni väikeaktsionäri silmis. Lõppeks peaksid dividendid ju olema põhjus, miks üldse aktsiaid omada.

Suuromanike jaoks on aktsiate omamine teistsuguse tähendusega, olgu see siis isiklike unistuste täideviimine või ühiskonnas parendava rolli etendamine ehk hoopis midagi muud nende kahe äärmuse vahel. Väikeomanike jaoks aga on dividendid aktsiate omamise raison d'?tre (pr. keeles olemasolu õigustus). Järelikult vajavad nii börs kui ka majandus tervikuna häid dividendimaksjaid.

Võime endalt küsida, miks on Tallinna börs investeerimise seisukohalt oluliselt paeluvam kui Riia börs, ja ma arvan, et osa vastusest sisaldub eelmainitus. Tundub, et kuuest Riia börsil noteeritud ettevõttest maksab dividende tänavu (heal juhul) vaid üks.

Kommentaari autor omab Eesti Telekomi ja Merko Ehituse aktsiaid.

Kommentaari tõlkis Sven Tallo

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 19:14
Otsi:

Ava täpsem otsing