Kristina Traks • 28. mai 2008 • 3 min
Jaga lugu:

Õppetund, kuidas teha firma nukrast seisust positiivne pressiteade

Täna õpime, kuidas ettevõtte mitte just kõige paremat seisu näidata välja ilusamana, ilma et otseselt oleks midagi valesti öeldud.

Õppematerjaliks värske Saku Õlletehase börsiteade möödunud kvartali majandustulemustest. Minu kommentaarid on kursiivis.

Saku Õlletehase ASi börsiteade 28. mai 2008 Saku Õlletehase ASi jooksva aasta puhaskasum on 20.9 miljonit krooni. Saku Õlletehase ASi jooksva aasta puhaskasum on 20,9 miljonit krooni (1,341 miljonit EUR), mis on 52,4 miljoni krooni võrra suurem kui eelmisel aastal. Oluline mõjur erinevuseks puhaskasumis eelmise ja jooksva aasta I kvartalis on tulumaksukulu. Jaa, puhaskasumiga on kõik hästi. Justkui. Kuid tõstes kasumiaruandes pilgu ärikasumile või kasumile enne makse, näeme, et tegelikult tuleb ärist tunduvalt vähem raha kui aasta tagasi - lausa ligi 20 protsenti vähem. Saku Õlletehase ASi Eesti turu müügitulud moodustasid 2008. aasta I kvartalis 157,3 miljonit krooni (10,050 miljonit EUR), mis on 2,0 miljonit krooni ehk 1,3% suuremad kui eelmise aasta samal perioodil. No kuulge, börsil on meil siiski Saku Õlletehas AS kogu täiega, mitte vaid selle Eesti haru. Sestap vaatame ikka kogu ettevõtte käivet (müügitulu) ja see on tänavu kolme kvartalis 167,7 miljonit krooni eelmise aasta 181,2 miljoni vastu. Langus 7 protsenti. Saku Õlletehase ASi müügitulud Eestis kasvasid eelmise, 2007. aasta esimeses kvartalis võrrelduna 2006. aasta sama perioodiga 38,4%. Ettevõtte müügitulude kasvu pidurdumine selle aasta esimesel kolmel kuul on paljuski seotud olukorraga Eesti majanduses, kiire majandusarengu pidurdumisega ning elanikkonna tarbimisharjumuste muutumisega. Samuti mõjutas Saku Õlletehase ASi majandustulemusi müügipiirangutest tulenenud olukord, kus enamuses Põhja-Eesti omavalitsustes ei ole võimalik lahjasid alkohoolseid jooke osta pärast kella 20 õhtul. Kui vaja saab ka eelmise aasta heade tulemuste peal veel aasta hiljem liugu lasta nagu siit lõigust nähtub. Ekspordiks mineva kauba müügitulud moodustasid 2008. aasta kolmel esimesel kuul 10,5 miljonit krooni (0,671 miljonit EUR), mis on eelmise aasta sama ajaga võrreldes 15,4 miljoni krooni võrra väiksem. Selle põhjuseks on asjaolu, et eelmise aasta I kvartalis oli Saku Õlletehase ASil suured tellimused Lätist ja Leedust, mis samas mahus sel aastal ei jätkunud. Kuhu need tellimused kadusid siis äkki nüüd? Sealt see käibelangus tulebki ju. Ärikulusid oli ettevõttel 2008. aasta kolme esimese kuuga kokku 147,0 miljonit krooni (9,397 miljonit EUR), olles eelmise aasta sama ajaga võrreldes vähenenud 10,2 miljoni krooni ehk 6,5% võrra. Ärikulude kahanemine oli tingitud väiksematest tootmismahtudest. Olulises osas suurenesid ettevõtte tööjõukulud, olles eelmise aasta I kvartaliga võrreldes enam kui 3 miljoni krooni ehk ligi 15% võrra suuremad. No kas saab olla elementaarsemat kui seda et kui sul langeb käive, siis ju langevad üldjuhul ka ärikulud. Toodad ju vähem, kõiksugust manti kulubki vähem ja saab odavamalt läbi.

Kuid kui vaadata ka selle ettevõtte rahavoogude aruannet, siis on küll pigem näha, et raha juurdegenereerimise võime on suhtkoht palju vähenenud võrreldes aasta taguse ajaga. Ikka mitu korda. Samas on suurenenud laovarud ehk ilmselt siis on toodetud lattu. Ja see on ohu märk. Saku Õlletehas tõstis oma kvaliteetõllede, eriti Saku Originaali, müügimahte. Saku Õlletehas hoiab läbi oma tegevuste kodumaise turu tähelepanu kvaliteetmarkidel. Tänavusel aastal investeerib ettevõte oma põhimargi arengusse üle 12 miljonit krooni, mis on aidanud ja aitab suurendada Saku kvaliteetõllede ja selle kaudu Saku Õlletehase osakaalu turul. Tubli!! Teade lõppegu kindlasti positiivsete nootidega!

Jaga lugu:
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt