Stefan Andersson • 29. mai 2008 • 2 min
Jaga lugu:

Kauplemine Tallinna börsil kokku kuivanud

Kauplemine Tallinna börsil tipnes läinud aasta veebruaris, mil tehti üle 23 000 tehingu kuus. Käesoleva aasta maiks on see arv langenud umbkaudu 85%.

Börsi kauplemisaktiivsust võib arvestada käibepõhiselt Eesti kroonides või siis tehingute arvu järgi, kirjutab Stefan Andersson aripaev.ee sõsarveebis bbn.ee.

Mu meelest on neist teine "investorite aktiivsuse" hindamiseks parem mõõdupuu. Üksikud suuremahulised aktsiate loovutamised mis tahes administratiivseil põhjusil kipuvad moonutama käibepõhist üldpilti.

Pilt on klaar, sest samaaegselt Tallinna börsi turuindeksite tipnemisega 2007. a veebruaris oli tipus ka kauplemisaktiivsus. Sest alates on börsi turuindeksid kukkunud ligikaudu 50% ja ka möödunud aasta alguse kauplemisaktiivsusest on säilinud vaid osake. Vahepeal on väärtpaberite nimekirja lisandunud kolm uut aktsiat: Arco Vara, Ekspress Group ja Viisnurk (Trigon Property). Kui viimatinimetatud välja arvata, siis on kauplemisaktiivsus kukkunud loomulikult lausa kolinal.

Üldiselt võttes võib aktsiahindu pidada „usaldusväärsemaks” siis, kui aktiivsus ja käive börsil on suur – suur arv investoreid otsekui „kinnitab või konfirmeerib” aktsiahinda. Ses mõttes on huvitav vaadelda 2007. a veebruarikuise suure kauplemisaktiivsuse rekordkõrgeid aktsiahindu ja praegust haledat aktiivsustaset.

Viimaste kuude madala kauplemisaktiivsuse ajal olen ma ostnud Merko Ehituse ja Tallinna Kaubamaja aktsiaid. Kuna nonde aktsiate hind on aastatagusega võrreldes kukkunud vastavalt 65% ja 40%, siis leian, et praegune vähene huvi Tallinna börsil toimuva vastu pakub häid võimalusi ostmiseks. Loomulikult on fundamentaalnäitajad alati tähtsamad kui kauplemiskaalutlused, aga tundub siiski, et viimasel ajal on investorid muutunud põhjendamatult negatiivseks ja loiuks.

Kommentaari tõlkis Sven Tallo

Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt