Tööandja: klotsersõrmusega inimesed meie meeskonda ei sobi!

02. juuni 2008, 10:12

Küllap on nii mitmedki meist saanud töölevõtu konkurssidel lakoonilise sisuga vastuse: täname, et osalesite konkursil x ametikohale, ent kahjuks ei osutunud te valituks.

Heal juhul on paari sõnaga ka põhjendatud, miks teiega töösuhtesse ei ole võimalik astuda (võitjakandidaadi suurem kogemus antud valdkonnas, oskuse puudumine või muu legitiimne seletus). Halvemal juhul aga võitegi te vastust ootama jääda. Vastuse on teile saatnud kas ettevõtte enda personalitöötaja või konkurssi haldava personalifirma värbamisspetsialist. Enamasti olete te selle vastusega rahul, kuigi soov teada saada konkreetsemat põhjust võib olla suur, eriti veel kui olete käinud intervjuul või koguni jõudnud lõppvooru viie tugevama kandidaadi sekka.Põhjus, miks teile ei taheta alati öelda tegelikku põhjust, võib peituda selles, et see on seotud mõne teie omadusega, mis tööandjale on mingitpidi vastukarva ning mille väljatoomine võiks teid üsna arvestatavalt solvata või tunduda kummalisena. Näiteks öeldi ühele klienditeenindaja konkursil osalenud kandidaadile ära seetõttu, et ta oli varasemalt töötanud turvamehena. Tööandja põhjendus: turvamehe töö on laisa inimese töö ning kui inimene on otsustanud sellise elukutse kasuks, siis järelikult tahabki ta elus pingutamata läbi saada.

Ühele teisele kandidaadile öeldi ära, kuna ta kandis sõrmes klotsersõrmust ning miskipärast seostus see juhile kuritegelike eluviisidega. Viimases oleks justkui tunda folkloorset tõde: kuldehteid kandvad mehed on emba-kumba kas politseinikud või pätid. Loomulikult ei põhjendatud kandidaatidele hiljem nende ebasobivust eelpool mainitud asjaoludega. Olen ettevõtetega koostööd tehes kokkupuutunud ka märksa keerukamate seletustega kui viimased kaks, kuigi need on ehk olnud ühed värvikamad. Sealjuures tuleb toonitada, et inimkäitumise tagamaade mõistmise soov ei ole omane mitte ainult juhtidele vaid meile kõigile. Seosed, mida me teiste käitumise seletamiseks loome, on sageli ajas üsna püsivad, tuginevad sageli isiklikule kogemusele ja tähelepanekutele, mille pinnalt teeme hiljem kõikehaaravaid üldistusi. Peenes teaduskeeles kutsutakse selliseid arusaamu/seletusi implitsiitseteks isiksuseteooriateks.

Argikäibes nimetatakse seda inimese tundmise oskuseks. On võimalik, et antud ettevõttesse sattus kunagi tõepoolest turvatöö kogemusega ning motivatsiooniprobleemidega töötaja, mis antud juhul personalivalija maailmapilti oluliselt mõjutas: inimpsüühika on sageli kinni (eba)edulugudes.Mida selle teadmisega peale hakata? Eelkõige aktsepteerida seda, et töötaja sobivuse üle otsustamisel on hästi palju nn argipsühhoanalüüsi, mis on instinktiivne tegevus (orienteerumisinstinkt) ning mida ei ole võimalik ühegi tööseadusega tööandja ajukurdude vahelt välja juurida. Kuigi personalivaliku protsessi on viimastel aastakümnetel üritatud näidata objektiivsena (valikukriteeriumite defineerimine, hindamise metoodilisus ning struktureeritus), on sellel siiski palju sarnasusi kaaslase valikuga: teie vahel kas tekib keemia või ei. Üks turundusguru on selle kohta minu arust väga hästi öelnud: inimeste otsused põhinevad puhtalt emotsioonidel, mida hiljem üritatakse endale ratsionaliseerida.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 19:14

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing