Tõnu Toompark • 27. juuni 2008 • 2 min
Jaga lugu:

Eluruumide ehituslubade arv kuivab kokku

Valminud eluruumide arv ning pind on vaatamata madalseisule kinnisvaraturul endiselt tõusutrendis. Selle põhjuseks on asjaolu, et momendil lõpetatakse buumi harjal või harja järel alustatud arendusprojektide ehitust.

Keskmise uue eluruumi pindala on 2001. aasta 152 ruutmeetrilt jõudnud 2008. a. I kvartalis 82 ruutmeetrile. Selle põhjuseks võib tuua asjaolu, et jõuliselt on kasvanud just korterelamute arendamine, kus eluruumi pindala on väiksem.

Ehituslubade arv on aga kokku kuivanud. 2008. a. I kvartalis väljastati eluruumidele 1128 ehitusluba, mis on 2,4 korda vähem kui aasta tagasi. Eluruumide ehituslubade väikses arvus ei ole midagi imekspandavat - arendajatel ei ole mõtet trügida konkurentsitihedale turule, kus kasumit on väga raske teenida.

Tähelepanu väärib, et väljastatud ehituslubade alusel ehitatavate eluruumidepindala on märksa suurem kui kasutusloa saanud eluruumide keskmine pindala. Näiteks 2008. a. I kvartalis on vahe 30 ruutmeetrit. Selle põhjuseks on asjaolu, et sageli jätavad üksikarendajad või eramuehitajad hoonele kasutusloa taotlemata. Samas on tegemist keskmisest suuremate pindadega. Küll aga taotletakse kasutusluba valdavale enamusele korterelamutele, kus keskmise eluruumi pindala on väiksem.

Valminud eluruumide arv ja pind

Keskmise uue eluruumi pind, m2, kvartalite lõikes

Kasutusloa saanud eluruumide arv ja pind

Kasutusloa saanud eluruumi pind, m2

Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt