Tõnu Toompark • 16. juuli 2008 • 3 min
Jaga lugu:

Käes on kinnisvaramaaklerite kuldaeg

Kinnisvaratehingute mahud vähenevad, hinnad langevad, turu sentiment on negatiivne ning ootused kinnisvaraturu edasiste arengute osas on segased. See on parim aeg maakleritele tõestamiseks, et nende teenus on vajalik ning et maakler suudab kinnisvaratehingu korraldamise juures nii ostjale kui müüjale lisaväärtust luua.

Ajal, mil kõik kinnisvarapakkumised lausa lennult rabatakse, ei ole maaklerit kinnisvara müüjal tegelikult vaja. Müüja paneb kuulutuse portaali, kust ostja selle leiab. Tehingu aitab vormistada notar, kel on kohustus jälgida lepingu vettpidavust ning kõigi poolte õigust lepingut sõlmida. Pangapoolse finantseeringu korral aitab aja notariaalse lepingu sõlmimiseks leida pank. Nii et siingi pole kolmanda osapoole abi vajalik.

Kinnisvaraostjal aga ei olnud paar aastat tagasi mõtetki maakleri poole pöörduda, sest päringu vastuseks suunati kinnisvarahuviline veebilehel olevate pakkumistega tutvuma. „Helista, kui sealt midagi leiad,“ sai ostjakandidaat vastuseks.

Tänaseks on olukord muutunud. Turg on pöördunud ning võim on selle käes, kelle käes on rahakott. Nii on ostjad muutunud kuningaks. Maakler on õnnelik, kui ta leiab ostja, kes soovib midagi osta. Veebilehele pakkumistega tutvuma suunamise asemel otsib maakler sobivad pakkumised ise üles ning pingutab kõigest väest, et klient kas või juhuslikult mõne teise maakleri juurde ei läheks.

Maakler – see muidugi ei tähenda äsja koolipingist tulnud tegelast, kes oma ametinimetustki suuremate vigadeta kirjutada ei oska. Maakler – see tähendab professionaali, kel on teadmised nii kinnisvara olemusest, kinnisvaraturust, juriidikast, kogemused tehingute läbiviimisel, teadmised ehitusvaldkonnast. Professionaalne maakler on hea müügioskusega ning tehingu tegemise järel on tema kliendid õnnelikud.

Üks kommentaator on tabavalt märkinud, et enamus kinnisvaramüüjaid ja –vahendajaid on heade aastatega harjunud turunduse asemel tegelema turustusega. Ehk siis ühe tervikliku äriprotsessi asemel on kinnisvaramüüjad harjunud kaupa laiali jaotama. Nüüd, kus defitsiit on asendunud ülepakkumisega, tuleb taas keskenduda kogu äritsüklile ning sellist koormat ei pea kõik vastu.

Arvan, et see ei ole liialdus, kui väita, et lähima aasta-kahe jooksul lõpetab tegevuse paarsada vahendusettevõtet. Tegemist on peaasjalikult ühe-kahe maakleriga väikeettevõtetega, mis turukonjunktuuri tipus on kasumliku vahendusäriga tegelema hakanud. Kasumlikkuse vähenedes suunduvad sealsed tegijad õnne otsima järgmistesse ärisektoritesse.

Soss-seppade turult lahkumine annab tõelistele ja tõsistele maakleritele võimaluse näidata, et maaklerteenus on vajalik ning lisab tehingule väärtust. Peamised võimalused maakleril tehingu läbiviimisel väärtuse lisamiseks on omada oskusteavet turunduskommunikatsioonikanalite kohta ning omada klientide ning pakkumiste andmebaasi. Veel tähtsam tänasel turul on aga omada andmebaasi potentsiaalsetest ostjatest, kes on valmis ostutehingu tegema.

Vähene kinnisvaratehingute maht sunnib suure hulga end maakleriteks nimetanuid ametit vahetama. See annab võimaluse tõsistele tegijatele tõsta maaklerteenuse kvaliteeti ning parandada maakleri kui elukutse mainet. See aga saab toimuda ainult läbi selle, et maakler pakub tehingu läbiviimisel lisandväärtust, mis vastab tema teenustasule.

Jaga lugu:
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt