Hämamine kultuuri nimel

Kristina Traks 31. juuli 2008, 16:34

Terve nädala on kirgi kütnud teema näitlejate (turismi)reiside kultuurkapitali raha toel. Teema on nii valus, et selle nimel kõlbab ka täitsa vabalt rahvustelevisioonis häma ajada.

Nii lehvitas lugupeetud lavastaja Ingo Normet teisipäeval ETV hommikustuudios uhkelt kultuurkapitali rahastamisotsuste nimekirjaga ning teatas, et sel aastal on vaid 8 reisijat käinud kultuurkapitali raha toel välismaal "erialastel reisidel".

See ei ole nii. Tegelikult on kultuurkapitali raha tänavu oma reiside rahastamiseks kasutanud poole rohkem ehk 19 näitlejat. Teise pooltõe esitas samas kultuurkapitali juht Raul Altmäe, kes teatas, et rahaeraldustega tegelevate sihtkapitalide nõukogud vahetatakse välja iga kahe aasta tagant ning seetõttu ei saavat kuidagi tekkida olukorda, kus raha jagatakse isiklike sümpaatiate järgi (nõnda oli mees Äripäevale öelnud paar päeva tagasi - toim). Ka see ei ole nii. Võtame näiteks sellesama kurikuulsa näitekunsti sihtkapitali nõukogu. Selle nõukokku kuuluvad praegu Kalju Komissarov (esimees), Liina Jääts (aseesimees), Kersti Kreismann, Kaarel Oja, Anu Ruusmaa, Tõnu Lensment ja Indrek Sammul. Neist on tegelikult aga "uusi" liikmeid vaid kolm. Praegustest liikmetest neli ehk Komissarov, Kreismann, Lensment ja Sammul jagasid aga raha ka eelmise nõukogu koosseisu liikmetena. Ehk et samad inimesed koguaeg.

Paljudest kommentaaridest on ka läbi kumanud, et kultuurkapital ei jagakski nagu seda "õiget" maksuraha ja sellepärast polegi ju väga vahet, kuis see jagamine käib. Ka see jutt on jama. Alkoholi- ja tubakaaktsiis ning hasartmängumaks, millest kultuurkapital suuresti "toitub" on täpselt samasugused pärismaksud nagu tavalised tulu- või käibemaks. See, et need maksud tulevad inimlikelt pahedelt, ei tee neid kuidagi vähem maksudeks.

PS. Ja lõpuks võiks ka näitekunsti sihtkapitali nõukogu liige Kaarel Oja esitada kulkale ometi kord ära aruande Edinburghi 2005. aasta teatrifestivali külastamiseks saadud 10 000 krooni kasutamisest. Kuis muidu saab nõuda aruandeid teistelt, kui isegi seda pole esitanud.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 19:14

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing