10 soovitust maksejõuetu ettevõtte ülevõtmiseks

29. oktoober 2008, 18:24

Advokaadibüroo Sorainen advokaadid Toomas Prangli ja Stefano M. Grace (N.Y. advokatuur) annavad aripaev.ee õigusblogis kümme soovitust maksejõuetu ettevõtte ülevõtmiseks.

Globaalne finantskriis kogub üha suuremat hoogu ja ajab oma kombitsaid sügavamale ka muudesse majandusvaldkondadesse. See seab paljud ettevõtted keerulisse olukorda, millest on väga raske üksinda välja tulla. Teisalt aga annab see tarkadele investoritele täiendavaid võimalusi ettevõtete ülevõtmiseks.

Strateegilistele investoritele on majanduslangus hea aeg turupositsiooni kindlustamiseks omandades konkurente, kliente või tarnijaid. Samuti on mitmed finants- ja riskikapitali investorid spetsialiseerunud raskustesse sattunud ettevõtete ülevõtmisele (ingl. k. "distressed debt buyout" või "vulture finance"). Tavaliselt eeldab selline investeering olulise võlausaldaja staatuse saavutamist (võlgade ülevõtmise vms kaudu) ning seeläbi makseraskustes ettevõtte üle kontrolli teostamist ja saneerimise läbiviimist eesmärgiga ettevõte hiljem kasumlikult edasi müüa.

Raskustesse sattunud äridesse investeerimine on loomulikult seotud suurte riskidega, kuid sellised tehingud võivad osutuda ka kõige tulusamateks ettevõtmisteks. Iga tehing hõlmab endas spetsiifilisi momente ja keerdkäike. Siinkohal nimetame ära olulisemad soovitused, mida võiks maksejõuetu ettevõtte ülevõtmisel arvesse võtta:

1. Makseraskustes ettevõttesse investeerimine nõuab erioskusi ja kogemusi juhtimises, investeerimises, juuras, jne. Vali endale meeskond lähtudes sellest, millistes valdkondades endal teadmistest ja oskustest puudu jääb.

2. Saavuta ettevõtte üle piisav kontroll, mis võimaldaks ettevõtte efektiivset saneerimist. See võib seisneda võlgade kokkuostus, kvalifitseeritud (soovitavalt üle ¾) enamusosaluse omandamises või muus.

3. Kuni Eestis pole jõustunud uus saneerimisseadus, tuleb saavutada kokkulepe kõikide ülejäänud oluliste võlausaldajatega niipea kui võimalik. Hetkel saab ettevõtte vastu pankrotiavalduse esitada iga võlausaldaja. Uus saneerimisseadus läbis oktoobris Riigikogus esimese lugemise ja see annab võlgnikule täiendavaid vahendeid (kaasa arvatud nõuete täitmise peatamine) äritegevuse tervendamiseks pankrotiväliselt.

4. Tehingu ajastus on väga oluline. Oota ära õige aeg kontrolli ülevõtmiseks ning liigu seejärel tehingu ja saneerimisega väga kiiresti edasi.

5. Arvesta tagasivõitmise võimalusega. Ettevõte võib siiski minna hiljem pankrotti ja vastavalt pankrotiseadusele võib kohus enne pankroti väljakuulutamist tehtud tehingud kehtetuks tunnistada, kui see kahjustas teiste võlausaldajate huve.

6. Maksejõuetuid ettevõtteid ei tohi loomulikult võtta üle valimatult. Kindlusta ettevõtte väärtuse säilimine. Strateegilise investori puhul on olulised ka sünergiate olemasolu ja elluviimine.

7. Tee koostööd ettevõtte juhtkonnaga. Samas enneta juhtimise puudujääke ning vajadusel asenda vana juhtkond uuega. Saneerimiskogemustega juhid võivad tuua ettevõttesse uue hingamise.

8. Tee ettevõttes põhjalik audit (due diligence). Sageli on ettevõtte puudujäägid ja riskid oluliselt suuremad, kui juhtkond seda endale ja teistele tunnistab. Arvestada tuleb aga sellega, et maksejõuetu ettevõtte ülevõtmistehingus on aega majandus-, õigus-, finants- ja muudeks audititeks kokku tavapärase 1-3 kuu asemel 1-2 nädalat.

9. Hoia selge pea ning ole alati valmis tehingust taganema. Juba tehtud kulutused ei ole argumendiks tehingu jätkamiseks, kui sellel puudub perspektiiv. Sama kehtib ülevõtja ego kohta.

10. Kasuta kogenud nõustajaid. Sellise keerulise, intensiivse ja kiire tehingu juures ei ole ruumi õpinguteks või vigade parandusteks.

Ettevõttele endale võib ülevõtmistehing olla heaks väljundiks vajaliku kapitali kaasamisel. Samas ei ole see ainuke võimalus ning müüjad ja ettevõtte juhtkond peaks arvestama ka teisi alternatiive äri pankrotiohust väljatoomisel. Kui aga otsustatakse ettevõte müüa, siis eeldab see kõikide osapoolte täielikku pühendumist koostööle.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 19:14
Otsi:

Ava täpsem otsing