Tahad leida uut tööd? Osta miniatuurne tööleping!

Liis Kängsepp 28. jaanuar 2009, 08:52

Tahad saada tänavu majaomanikuks või vahetada tööd? Milles küsimus, tuleb vaid minna hetkel La Pazis toimuvale Alasitase laadale ja osta endale miniversioonis asjad, millest puudust tunned.

-- @page { margin: 2cm } P { margin-bottom: 0.21cm } -->

Igal aastal jaanuari lõpus kogunevad suured rahvahulgad erinevatele laadaplatsidele La Pazis, müümaks ja ostmaks miniatuurseid maju, autosid, juhilube, ülikoolidiplomeid, viisasid, minibeeebisid või mis iganes asju, mida ostja soovib aasta jooksul omandada. Tahad avada internetikohvikut – palun väga, osta endale miniatuurne versioon. Soovid reisida – miks mitte, siin on sulle minikohver koos reisidokumentide, viisade, lennupiletite ja rahaga. Tahad luua perekonda – pole probleemi, siin on sulle plastmassist beebi ja maja koos auto ning aiaga.

„Ma ostsin mõned aastad tagasi lihtsalt lambist kohvri, sest müüjavanamoor soovitas,“ räägib keskealine Ramiro, „mõtlesin, et miks ka mitte. Ta küsis, et kuhu ma reisida tahaksin ja müüs mulle ka Air France'i pileti ja viisa. Ootamatult saingi stipendiumi ja sõitsin septembris neljaks kuus Prantsusmaale! Nii et mine sa tea, Alasitase ostud võivad töötada,“ naerab ta.

Selliseid lugusid võivad teile rääkida kõik boliivlased. Näiteks ostnud üks Ramiro naissoost sugulane kord laadalt valge kuke, et mehele saada, kukel olnud varba külge kinnitatud posu dollareid. Vallalised neiud nimelt peavad laadalt ostma kuke – see kindlustab, et nad aasta jooksul mehele saavad.

„See on minu gringost rikkurmees, kellega ma tänavu abiellun,“ teatanud daam, „see on minu pass ja see on minu viisa.“

Septembriks olla daam laulatatud heal järjel oleva ameeriklasega ja elavat nüüd tõotatud maal Ameerika Ühendriikides.

Kuid ainult kuke või maja ostmisest ei piisa, vaid, et võluvõim töötaks, tuleb asjad ka sisseõnnistada. Selleks tuleb minna indiaanimehe juurde, kes puistab sulle pähe ja ostetus asjadele lilleõisi ning lehvitab neid söesuitsu käes, ise samal ajal mantraid lausudes.

„Mis sa ostsid,“ küsib ta minu käes, sorides kilekotis, kus on mu ostud, „aa, see on sinu kohver, see on väga hea kohver, sul tuleb väga hea reis. See on sinu tööleping, see on väga hea tööleping, leiad varsti uue ja tasuva töö. See on sinu rahakott, sulle tuleb raha igasse panka Ladina-Ameerikas, kuhu ainult soovid, see on väga hea raha.“

„Euroopa kahjuks indiaanimeeste ampluaasse ilmselgelt ei kuulu,“ jääb mul vaid ohates tõdeda ning loota ja uskuda, et tema sõnad levivad siiski ka ookeani taha. Alasitas kestab La Pazis kokku kaks nädalat, kuid kõige tugevam on tema võluvõim asjadele, mis ostetud laada alguspäeval täpselt keskpäeval.

Tänavu jäi kahjuks Alasitase esimene ja kõige tugevama mõjuvõimuga päev lühemaks kui tavaliselt – laat algas laupäeval, kuid pühapäeval toimunud referendumi tõttu sulges uksed juba kell neli pärastlõunal.

Lõpetuseks – tõmmata Boliivias piiri, kes on „hispaanlane“ või „eurooplane“ või kes „indiaanlane“ on tänapäeval tegelikult sisuliselt võimatu, kuna verd on segatud nii palju, et kõik boliivlased on natuke kõike. Ma ei saa päris nõus olla eelmise postituse kommentaatoritega, kes ütlevad, et ma „näitan näpuga“ ega „pole olukorraga üldse kursis“.

Muidugi, ma olen nõus, et rikaste ja vaeste vahe Ladina-Ameerikas peaks vähenema (nägin väga hästi seda väga vaest poolt, kui töötasin aasta ühes Buenos Airese getos ning päris paljud seal elavad perekonnad olid pärit just Boliiviast), aga enamasti ei kaota selliste püüdluste tõttu oma jõukust mitte rikkurid, vaid normaalsed keskklassi inimesed, kes on terve elu teinud tööd ja näinud vaeva. Kuidas teile meeldiks, kui Eestis võetaks kogu teie raske vaevaga saavutatud heaolu ära lihtsalt sellepärast, et te olete liiga tõmmu nahaga ega kanna iga päev rahvariideid?

Vaata pilte siin!

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 19:14
Otsi:

Ava täpsem otsing