Surmasääsed pinisevad Boliivias

Liis Kängsepp 31. jaanuar 2009, 10:09

Boliivia soojemates osariikides möllab viimase 20 aasta hullim dengueepideemia, mis tänaseks on tapnud vähemalt neli inimest, arvatavalt on haigestunud umbes 7000 inimese ümber.

-- @page { margin: 2cm } P { margin-bottom: 0.21cm } -->

Võrreldes eelmise aasta jaanuariga on denguejuhtumite arv tänavu kasvanud 84% võrra. Kui mulluse epideemia ajal kinnitati jaanuari esimese kolme kuuga 67 klassikalise dengue juhtumit, siis tänavu samal perioodil leidis kinnitust juba üle 400 haigusjuhtumi. Eilseks oli kinnitatud denguejuhtumeid riigis juba pea 600.

„Selliseid numbreid näeme esimest korda viimase 20 aasta jooksul,“ teatas riigi tervishoiuminister Ramiro Tapia, „see on suur prohmakas ja me ei saa seda elanike eest varjata.“

Enim on haigestunuid Santa Cruzis. Olukord on hull just neljas Boliivia provintsis, lisaks Santa Cruzile on denguesääskede löögi alla sattunud Beni, Pando ja Cochabamba, kuid kannatanuid on ka mujal – La Pazis suri umbes kaks nädalat tagasi noor poiss, kes jõudis haiglasse liiga hilja.

„Tal oli suur sisemine verejooks ja selleks ajaks, kui ta haiglasse jõudis, oli juba liiga hilja,“ tunnistas meediale La Pazi lastehaigla juht Christian Fuentes. Tõsi, La Pazis avastatud denguejuhtumid on n-ö imporditud teistest osariikidest, kus haigestunud on viibinud.

Valitsus teatas, et investeerib tänavu enam kui 8 mln bolivianot (üle miljoni USA dollari) dengue-vastasesse võitlusesse ja inimeste teavitamisesse, pool sellest läheb Santa Cruzi osariiki. Just praegu peaksid 18 000 sõjaväelast üle riigi käima majast majasse, otsimaks võimalikke sääskede paljunemispaiku, hävitamaks neid ning õpetamaks inimestele, kuidas vältida dengue-sääskede paljunemist.

Väidetavalt tapab dengue aastas umbes 22 000 inimest üle maailma, haigestub umbes 100 000 inimese ringis. Enamasti möllab dengue Boliivias novembrist jaanuari lõpuni, mil riigis on kuum ja vihmane.

Brasiilias nakatus eelmisel aastal denguesse 55 000 inimest, suri umbes 70 inimest, pea pooled neist alla 13-aastased lapsed. Kui aasta tagasi Rio de Janeirosse jõudsin, oli dengueepideemia just haripunktis ning cariocade seas kuum jututeema, tänavatel rippusid suured plakatid reklaamiga „Dengue tapab!“.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 19:14
Otsi:

Ava täpsem otsing