Santa Cruz Evo Moralest ei toeta

Liis Kängsepp 04. veebruar 2009, 09:13

Mitte kõik Boliivia osad ei toetanud uut põhiseadust – riigi idaosas asuvas Santa Cruzi linnas Evo-meelseid reklaame ei kohta.

-- @page { margin: 2cm } P { margin-bottom: 0.21cm } -->

„Jah autonoomiale,“ kuulutavad ilmselt veel eelmisest aastast üleval olevad plakatid Santa Cruzi peaväljakul. „Boliivia on Jumala looming, ütle EI Boliivia hävitamisele ja orjusele.“

Vaid paari kvartali kaugusele asuvale seinale on keegi kritseldanud vähem professionaalse mõtteavalduse: „Evo = mõrvar.“ Mõneti on sellised plakatid meeldiv vaheldus La Pazile, kus on näha ainult Jah-kampaania reklaame ning tänavakunsti, mis Evo jumalaks kuulutab.

Santa Cruz oli üks neist vähestest piirkondadest, kust uuele põhiseadusele tuli kindel „ei“ ning see vastus ei tulnud kellelegi ka üllatusena. Kujutan ette, et kui tuua meelevaldne paralleel Eestiga, siis ka Viimsi valla elanikud hääletaksid vastu seadusele, mis kehtestaks, et edaspidi läheb suur osa nende teenitud rahast mitte Viimsi, vaid Peipsiääre vallale.

Kui lugesin raamatut „Marching Powder“, kus Rusty Young on kirja pannud inglase Thomase meenutused Boliivia vanglaelus, kehitasin vaid õlgu, kui peategelane sai Santa Cruzist La Pazi saabudes totaalse kultuurishoki osaliseks. Nüüd ise Santa Cruzi näinuna saan ma temast aru.

La Paz on palju räpasem ja vaesem, lisaks palju hallim ja külmem. Santa Cruzis on tänavatel kallimad ja uuemad autod, kauplused tunduvad peenemad ja pea igas kohvikus näikse olevat traadita inerneti leviala. La Pazi tänavatel annavad tooni indiaanlased, Santa Cruzi peaväljakul ei kanna praktiliselt keegi rahvarõivaid.

„Santa Cruz on palju kallim kui La Paz,“ hoiatab mind enne minekut sõber Maria, elupõline pace?a ehk La Pazi elanik, „ja seal on kole palav. Mulle Santa Cruz ei meeldi, ma olen rohkem ikka mägedes elamisega harjunud. Aga muidugi ma tunnen paljusid, kes eelistavad Santa Cruzi La Pazile.“

Nii mõnigi arvab, et Santa Cruz on hoopis lähedasem Brasiiliale kui kõrgel mägedes asuvale La Pazile. Kliima on siin tõesti äärmiselt soe ja niiske, olles üheks oluliseks mõjutajaks, miks Santa Cruz kannatab praegu Boliivias kõige rohkem dengue-epideemia tõttu. Tänaseks on riigis denguesse surnud juba vähemalt viis inimest ning nakatanuid arvatakse olevat üle 7000.

Santa Cruz jääb sedakorda minu viimaseks peatuspaigaks Boliivias – aeg on suunduda lõunasse, taaskohtumaks Argentinaga. Riigiga, mille naispresident Cristina Fernandez de Kirchner on sõltuvuses kallitest jalavarjudest ja disainerrõivastest ning keda ajakirjandus on hellitavalt kutsunud „Botoxi kuningannaks“.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 19:14
Otsi:

Ava täpsem otsing