Argentiinlane tasub söögi eest krediitkaardiga

Liis Kängsepp 11. veebruar 2009, 08:40

Turistid on Argentinas muutnud kitsimaks ning suurem osa argentiinlasi sahistab iga päev süüa ostes krediitkaarti.

-- @page { margin: 2cm } P { margin-bottom: 0.21cm } -->

"Ah, me oleme kriisidega harjunud – umbes iga seitsme aasta tagant on meil majanduskriis," naerab argentiinlanna Marcela, kes ööbib Cafayates minuga samas hotellis.

"Nii et võib öelda, et olete graafikus, viimane kriis plahvatas ju 2001. aasta lõpus," küsin vastu.

"Jah, võib vist nii öelda küll," noogutab Marcela, "kriis pole veel päriselt siia jõudnud, aga ta on tulemas, seda on selgelt tunda."

Kuigi argentiinlased ise üritavad jääda positiivseks ja visata kriisi üle nalja, pole asjad just heas seisus. Näiteks kirjutas pühapäeval Salta kohalik ajaleht El Tribuno, et tänavu jaanuaris külastas piirkonda küll 15% rohkem turiste kui mullu jaanuaris, aga kõik need inimesed kokku kulutasid tervelt veerandi võrra vähem raha kui eelmisel aastal. Pealegi peatusid turistid tänavu jaanuaris keskmiselt 2,6 päeva, mullu samal ajal jäi iga turist aga Saltasse 3,5ks päevaks.

"Jaanuaris müüsime palju empanadasid (pisikesed pirukad), aga kallimad toidud jäid kõik kööki," rääkis ajalehele kohaliku kommertskoja president Tupac Puggioni, "samuti ei ostnud turistid kallimaid veine, vaid kustutasid janu õllega, mis maksab 35 krooni liiter.“

Tühjaks jäid ka kallimad hotellid, kuna turistid eelistasid ööbida hostelites või odavates hotellides.

Samas numbris kirjutas ajaleht sellestki, et jaanuaris tehti 70% kaubanduskeskuste käivetest krediitkaartidega. Ehk siis argentiinlased tasuvad aina enam ja enam toidu ning muude igapäevaste kulude eest krediitkaartidega.

"Muidugi," ütleb sellise uudise peale Marcela, "sularaha pole praegu praktiliselt üldse ringluses. Kusjuures vaata enda ümber ringi, väga palju on inimesi, kes poest süüa ostes maksavad toidu eest krediitkaardiga veel nõnda, et ostusumma on jagatud kuue kuu peale." Argentinas nimelt on tavapärane, et krediitkaardiga ostes küsitakse, kui mitme maksega tahad kauba eest tasuda.

Seda enam tundub veider käevõrusid müüva hipi agressiivne reaktsioon, kui teatan pead vangutades, et tema küsitud hind on liiga kõrge, kuid oleksin valmis viis peesot vähem maksma.

"Tead, meil siin Argentinas allahindluseid ei tehta," karjub ta mulle seepeale, "muidugi, eks need, kes tulevad Boliiviast ja Peruust üritavad hinda alla küsida, aga meie siin küsime turistidelt õiglast hinda." Hipi muutub iga hingetõmbega aina agressiivsemaks ning mul ei jää üle muud, kui ummisjalus põgeneda enne, kui ta mulle päris kallale tuleb.

"Kindlasti," naerab seda lugu kuuldes Marcela, "isegi minu käest küsitakse siin kõrgemat hinda, kuna nad saavad aktsendi järgi kohe aru, et ma pole Cafayatest, vaid Tucumanist. Ja ma kujutan ette, et välisturiste üritatakse veel eriti võimsalt paljaks röövida."

Kuid need võivad üldist pilti vaadates olla vaid Argentina väiksemad probleemid. Hoopis nutusemad on asjad põllumeestele – tänavune suvi on olnud äärmiselt põuane, mis tähendab, et ajalehed on täis lugusid nälga ja janusse surnud veistest ning saaki leinavatest farmeritest. Eriti on mõjutatud põllumehed, kes kasvatavad maisi, sojat ja päevalilli.

Rääkimata sellest, et endiselt vaidlevad põllumehed Cristina Kirchneri valitsusega, kes aasta tagasi otsustas märkimisväärselt tõsta makse eksporditavale sojale. Mullu kestis põllumeeste streik riigis umbes viis kuud, kuid sellest hoolimata on probleem tänaseks lahendamata ja põllumehed korraldavad aeg-ajalt protestimarsse, sulgedes maanteid.

"On omamoodi uskumatu, et Nestori ajal kasvas riik nii hästi ja nüüd on Cristina meile pooleteise aastaga toonud totaalse hävingu," vangutab Marcela pead. Nestor Kirchner on Argentina eelmine president ja Cristina abikaasa. "Kusjuures on ju selge, et Cristina selja taga on tegelikult Nestor, kes ütleb, mida ja kuidas teha."

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 19:14

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing