Riik võiks tänavu tulumaksu tagastamisega viivitada

11. veebruar 2009, 15:33

Audiitorbüroo Deloitte Advisory maksu- ja õigusosakonna juhtivkonsultant Ivo Vanasaun kirjutab aripaev.ee finantsblogis, et riik võiks tänavu tulumaksu tagastamisega oodata.

Maksu- ja Tolliamet on oma veebilehel avaldanud oma sisemised teenusstandardid, mille kohaselt ka sel aastal tagastatakse enammakstud maksusummad 5 tööpäeva jooksul, kui tuludeklaratsioon on probleemivaba. Maksuhaldur on kinnitanud, et esimesed maksutagastused tehakse hiljemalt 26. veebruaril.

Isiklikule rahakotile mõeldes olen kiire maksutagastusega loomulikult väga rahul. Arvestades riigi rahakoti kehva seisu aga paneb varasemate aastate käitumisele sarnanev operatiivne maksutagastus üllatama.

Teatavasti näeb tulumaksuseadus ette, et enammakstud tulumaks tuleb inimestele tagastada hiljemalt 1. juuliks, ettevõtlustulu või vara võõrandamisest kasu deklareerinutele lausa 1. oktoobriks. Ükski inimene ei saa nõuda tulumaksu varasemat tagastamist.

Eelmisel aastal tagastas maksuhaldur esimese 12 päevaga rohkem kui miljard krooni. Sama kavatsetakse teha ka nüüd. Ning taaskord neli kuud ettenähtust varem. Sellise omal algatusel riigikassast raha välja pumpamise muudab markantseks asjaolu, et äsja on rahandusminister oluliselt piiratud riigiasutuste rahavoogusid ning ajalehest võib lugeda, et näiteks presidendi kantselei on raskustes katuseremondi tööde projekteerijale ligi 170 000-kroonise arve tasumisega.

Likviidsusprobleemide korral lükkaks iga mõistlik finantsjuht kulu tegemise võimalikult kaugesse tulevikku. Tõsi, see ei tee neid kulusid olematuks, kuid segastel aegadel väljamaksetega viivitamine stabiliseeriks riigi rahavoogusid ning annaks ehk väikest tulugi. Miljardi krooni hoidmine 4-kuulisel tähtajalisel hoiusel annaks näiteks 5% intressimäära korral 16,7 miljonit krooni lisatulu. Raskel ajal abiks seegi.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 19:14
Otsi:

Ava täpsem otsing