Argentina eksport vabalanguses

Liis Kängsepp 28. veebruar 2009, 13:02

Argentina eksport tegi tänavu jaanuaris läbi kahe viimase aastakümne suurima languse, kukkudes eelmise aastaga võrreldes 36%. Nii hullusti ei kukkunud eksport isegi 2001. aasta kriisi ajal.

-- @page { margin: 2cm } P { margin-bottom: 0.21cm } -->

„Tänavune aasta tuleb üsna katastroofiline,“ tõdes kohalikule ajalehele La Nacion Argentina Eksportööride Kommertskoja president Enrique Mantilla, kes prognoosis, et 6änavu eksporditakse kõvasti vähem kaupu, kui valitsus on prognoosinud.

Mantilla sõnul on nigelate ekspordinumbrite põhjuseks nii hindade ja nõudluse langus maailmaturul ning „valituse teatud poliitiliste regulatsioonide tõttu kahanenud teravilja-, liha- ja piimatoodang.“

„Üks põhjuseid on, et Cristina tõstis ikkagi ekspordimakse soja pealt,“ selgitab mu sõber Alex, kes juba enam kui kolm aastat Buenos Aireses elab, „põhjendus oli umbes selline, et kuna te teenite eksportimise pealt kasumit, siis peate andma suurema panuse riigi majanduse turgutamisele.“

Argentina põllumehed vaidlevad juba enam kui aasta riigi presidendi Cristina Kirchneriga, kes mullu otsustas ootamatult ja järsult tõsta ekspordimakse. Lisaks on tänavune suvi Argentinas olnud põuane, mistõttu pole lihtsalt, mida eksportida. Enim kannatanud maisi, sojat ja päevalilli kultiveerivad põllumehed.

„Mina ei tea, mida see Cristina küll mõtleb,“ vangutab Alex pead, „mõned mõtted on tal ju täitsa nupukad, aga teisalt näib ta jälle kohalikku majandust saboteerivat.“

Sel nädalal hoiatas ka Luure Keskagentuur (CIA), et tulenevalt üleilmsest majanduskriisist tuleb Ladina-Ameerikast teravamalt silm peal hoida Argentinal, Ecuadoril ja Venezuelal, kus tõenäosus, et olukord väljub kontrolli alt, on suurim.

„Mina otsustasin igatahes töölt ära tulla,“ teatab mulle aga hoopis sõber Clarisa, kui üle pika aja tema mööblipoes kohtume, „kogu selle kriisi pärast alandati meil räigelt palkasid ja ma ei ole selliste nõmedustega nõus. Ma olen kümme aastat siin sisekujundajana töötanud ja nüüd tõmmatakse mul palgast nii palju maha, et ma ei saaks enam sellest rahast korralikult elatudki!“

Ilmselt pole Clarisa sugugi ainus, kes viimastel kuudel palgast on loobuma pidanud -- import Argentinasse kukkus tänavu jaanuaris eelmise aastaga võrreldes isegi enam kui eksport. Tänavu jaanuaris toodi sisse peaaegu 40% vähem kaupu kui mullu samal ajal.

„Inimestel lihtsalt pole raha, mida kulutada,“ sõnas Alex, korrutades sisuliselt sama, mida on mulle viimaste nädalate jooksul rääkinud pea kõik argentiinlased.

„Sellise suure kukkumisega ekspordis ja impordis võime nüüd lõplikult öelda, et riik on sisenenud majanduslanguse faasi,“ võttis olukorra La Nacionis kokku kohalik ökonomist Osvaldo Cado.

Buenos Airese tänavatel ja restoranides inimeste rahapuudus veel aga väga välja ei paista ning viimase aasta jooksul on linna ühes trendikamas ostluspiirkonnas Palermo Viejos uusi kauplusi juurde kerkinud kui seeni pärast sügisest vihma.

"Osad on juurde tulnud, osa on uksed sulgenud," kehitab ameeriklanna Alex minu sellise tähelepaneku peale vaid õlgu, "aga seda on küll tunda, et kuna Euroopa on ameeriklastele praegu liiga kallis, sõidetakse puhkama siia. Mul pole kunagi nii palju sõpru külas käinud kui praegu."

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 19:14
Otsi:

Ava täpsem otsing