Kitsi tarbijaga hädas ka Argentina ettevõtjad

Liis Kängsepp 11. märts 2009, 10:09

Ostuhirmuga pole hädas ainult Eesti jaemüüjad, ka Argentina väikeettevõtjad on masenduses ja rahast lagedad – kuigi turismiäri pole päris välja surnud, on reisisellide rahakotirauad kiivalt suletud, kirjutab Liis Kängsepp.

"Mäletad seda nunnut poodi, mis minu mööblikauplusest üle tee asus ja mida pidas mu sõber Carmen," küsib minult Clarisa, kes on just mõned päevad tagasi töötuks jäänud.

Muidugi ma mäletan kauplust, mis müüs trendikat pudi-padi, alustades neoonroosadest matetopsidest ja peene mustriga salvrättidest, lõpetades kaltsunukust tehtud lampidega.

Seda kauplust enam polegi, tunnistab Clarisa ohates. "Carmen pidi poe kinni panema, sest viimased neli kuud pole ta piisavalt käivet teinud, et rentigi maksta," lisab ta.

"Ja mis ta nüüd edasi teeb?" küsin. "Ei tea. Eks peab hakkama tööd otsima," vastab Clarisa ja tema hääles on tunda muret.

Carmen pole sugugi ainus Clarisa väikeettevõtjast sõber, kes hetkel ahastusega peab nägema, kuidas aastatepikkune töö paari kuuga visinal kokku vajub. Näiteks tema sõber Rita Patagooniast, San Martin de Los Andesist, sööb hetkel peotäite kaupa antidepressante.

"Pidime Ritaga minema Peruusse reisima sel aastal, aga reis jääb ära, kuna raamatupoe müük oli tänavu suvel eriti nigel," räägib Clarisa. San Martin de los Andes on populaarne puhkusesihtkoht nii argentiinlastele kui ka Tšiilist pärit inimestele. Just viimased panevad tihtipeale kogu aasta raha kõrvale, et Argentinast puhkuse ajal odavamaid raamatuid soetada – Argentinas ei pea raamatute müügi pealt maksma 21protsendilist käibemaksu ja seega on raamatud tunduvalt odavamad kui Tšiilis.

"Tavaliselt käib neil veebruari lõpuks nii palju turiste, et teenivad 20 000 dollarit, millest siis kogu aasta elavad," selgitab Clarisa. "Tänavu said vaevalt 8000 dollarit kokku," lisab ta.

Nii ongi Rita sarnaselt nii paljudele teistele Argentina jaekaupmeestele mustas masenduses, teadmata, kuidas elada üle talv ja pidada vastu järgmise turismihooajani.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 19:14
Otsi:

Ava täpsem otsing