Kinnisvara asukoha väärtus jõuab tehinguhindadesse

22. juuli 2009, 13:37

Kinnisvarahinnad on kiires liikumises – paraku suunaga allapoole. Muutused turul, sealhulgas hinnamuutused sunnivad turgu hindu selliselt ümber kujundama, et neis peegelduks ka asukoha väärtus.

Mantrana korratakse, et kinnisvara hinna paneb paika asukoht, asukoht ja veel kord asukoht. Buumi aeg aga viis selleni, et asukoha väärtus hakkas hinnas kaduma.

Samasuguse 30 000kroonise ruutmeetrihinnaga pakuti kortereid kõigis Tallinna magalates ja pealinna lähedal asuvates valdades-linnades. Vaid keskklinna ja vanalinna hinnatase oli ümbritsevast selgelt ja õigustatult kõrgem.

Murranguline 2007. aasta oli see, mil korteriomandite tehinguhinnad hakkasid langema. Enamikes piirkondades oli tipphindade ajaks 2007. aasta aprilli kuu.

Samas olid näiteks Rae vallas kõrgeimad tehinguhinnad alles sama aasta oktoobris. Kristiine linnaosa hinnade tipuks kujunes aga märts 2007.

Suurem on hinnalangus olnud magalates, kus vanade elamute korterid tõusid üldise turueufooria baasilt märksa enam kui oli üldine kinnisvara hinnatõus.

Peamiselt paneelelamutega hoonestatud Haabersti, Mustamäe ja Lasnamäe hinnalangus tipust on suurusjärgus 54-56%. Samasse gruppi kuulub ka Põhja-Tallinna linnaosa, kus hinnalanguseks tipust on kujunenud 56%.

Väiksem on hinnalangus olnud ajalooliselt kõrgelt väärtustatud Pirita ja Nõmme linnaosades, kus hinnad on 2009. aasta juuni seisuga langenud tipust 34% ja 42%. Sama palju, 42%, on hinnalanguseks ka Kristiine linnaosas.

Tallinna linna keskmise 50%lise hinnalangusega samal tasemel on olnud kesklinna linnaosa korterite ostu-müügitehingute hinnalangus. Sama suur on ka Eesti korterite keskmine hinnalangus.

Maagilisest 10 000 krooni piirist on momendil läbi murdnud Lasnamäe linnaosa korterid. Seal oli 2009. aasta juunis keskmiseks korteri ruutmeetri tehinguhinnaks 9961 krooni.

Pea kaks korda kõrgem on kesklinna hinnatase, mis on 18 071 krooni. Tallinna keskmisest märksa kõrgemad on tehinguhinnad ka Pirita linnasosas. Juunis oli keskmiseks tehinguhinnaks Pirital 19 569 krooni.

Korterite ostu-müügi buumi lõpp ja hinnalangus on viinud selleni, et ostjad teevad ostuotsuseid märksa enam kaalutlevalt. Selle üheks tulemiks on asukoha suurem väärtustamine ja asukoha väärtuse suurem peegeldumine lõplikus tehinguhinnas.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 19:14
Otsi:

Ava täpsem otsing