Mainekujundus + kampaania = farss

Ain Alvela 23. november 2009, 18:31

Eestlase enesehinnang on ikka häbematult niru, meie eneseteadvuse pead pole suutnud kergitada ka juba pea paarkümmend õndsas iseseisvuses veedetud aastat. Kuigi oleks juba aeg.

Miks ma seda väidan? Aga sellepärast, et niipalju kui lähiajaloost meenub, ilmestavad seda riburada mööda rohkem või vähem totakad mainekujunduskampaaniad.

Otsitakse tunnuslauset, mis Eesti nime maailma viiks ja otsingute tänaseks juba üle kümne miljoni krooni maksma läinud tulemus on lause „Tere tulemast Eestisse“. Või mida peab maailm peale hakkama teadmisega, et mingi poolpõhjamaine rahvakild kummardab oma rahvuskalana räime? Kodukootud nokiaid sigineb aga kui seeni pärast vihma.

Ma ei kiru siinkohal nn kodanikualgatuse korras ellukutsutud kampaaniaid, mille käigus pannakse kasvama puid, tehakse loodust puhtamaks või püütakse mõjutada monopole. Aga riiklikud asutused oskavad ikka üle päeva üllatada.

Ammu´s oli, kui üks linnapea üritas maksumaksja rahast laotud vundamendile oma (olematut?) mainet ehitada. Kõige kõrgemal riiklikul tasemel püütakse juba kümmekond aastat eestlasi muulastega ja vastupidi integreerida (juba see sõna tekitab pelgu), aga lõimumise (juba parem, ehk on sel määratud isegi juurduda) asemel käivad nii ühed kui teised ikka rusikas taskus.

Eesti toidu propageerimise kampaania läks vaata et kama vägisi suhutoppimiseni. Iga viimane kui vallatäpike, millest ammu oleks pidanud haldusreform üle käima, otsib oma tunnuslauset. Vallakilluke on ise kaelani võlgades, aga lause peab olema.

Nende nn rahvustundeid ärgitada püüdvate mainekujunduste taga on hunnikute kaupa meie kõigi ühist raha, mida võiks märksa otstarbekamalt kasutada. Ja nimelt – tuleb panustada töösse ja töökusse.

Ega´s too kummitehas, mis sada aastat tagasi Nokia nimelises linnakeses kalosse tootma hakkas ka toona unistanud üleilmsest aupaistest. Mainet ei saa kujundada, see tuleb ise. Kui tuleb.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2009, 09:13
    Otsi:

    Ava täpsem otsing