22. september 2014 • 2 min
Jaga lugu:

Uks lahti vene rahale

Äripäeva meelest tasub vene kapitali Eestisse sisenemise üle rõõmustada.

Ebastabiilses julgeolekuolukorras kergesti tekkida võivat usaldamatust vene kapitali vastu hajutavad ratsionaalsed argumendid, mis loovad ühtlasi sideme poliitilise reaalsuse ja ärisidemete vahel.

Äripäeva hinnangul tuleks Vene kapitali sisenemist Eestisse igati soodustada, küll aga peaks valima, mida Vene raha eest siin omandada lasta. Arusaadavasti peab kas Eesti riigi ja kapitali omandusse jääma kõik see, millel on julgeolekupoliitilisest seisukohast võtmetähtsus: strateegiliselt oluline infrastruktuur (nt raudtee, maanteed, sadamad), energeetika jms. Küll aga on hea, kui vene kapital omandab Eestis nn julgeolekuneutraalset kinnisvara, ostab või rajab siin nt meelelahutusettevõtteid või pakub tooteid-teenuseid, mis kuuluvad nn hariliku elu juurde.

Eesti majandus, mille numbrid muutis viimati positiivseks rehkendusliku põhimõtte väljavahetamine, mitte majanduse tegelik elavnemine, on investeeringutele tänulik pinnas. Uute objektide rajamine annab kohalikele ettevõtetele tööd ja leiba ning valmides jäävad need tööandjaks kohalikele inimestele. Kui investeering peaks sattuma tagasihoidlikuma arenguga piirkonda, võib sellest suurema tööandjana saada kohaliku elavdaja.

Hea investeeringu hea näide on äsja Narva-Jõesuus avatud vene miljonäri Andrei Katkovi omanduses Noorus Spa Hotel. Lapsest peast koos vanematega Eestis puhanud Katkov ostis Narva-Jõesuu krundi, sest koht oli ilus, aga räämas.Nüüd saab luksuslikud spaas tööd rohkem kui sada inimest, neist enamik eeldatavasti idavirulased. Jõukamale puhkajale orienteeritud spaas peatuja vaatab Eestis eeldatavasti rohkem ringi kui ühe päeva ning kulutab raha mujalgi kui Ida-Virumaal.

Katkovi investeeringu ajendasid peale majanduslike kaalutluste ka emotsionaalsed sidemed Eestiga, mille säilimise ja elustamise üle ärisidemete vormis saab ainult rõõmustada. Esiteks on selline Eesti-sõbralik vene ettevõtja Eestile hea visiitkaart ja adekvaatse info allikas nii Venemaal kui mujalgi maailmas.Teiseks, mida rohkem on venelased Eestisse raha paigutanud, seda vähem soovivad nad, et selle hea käekäik kuidagi ohtu sattuks. Sellises mõttes võib venelaste siinseid kinnisvaraoste julgeolekulises plaanis üksnes positiivseks pidada.

Vene kapitali tulek Eestisse on ühtlasi tuluallikas Eesti ettevõtetele. Hiljaaegu kirjutasime, et ida poolt tuleva kapitali sissevool on elu sisse puhunud mitmelegi firmale, mis keskenduvad venelaste siinse vara haldamisele. Omamaistele ettevõtetele annab tööd esiteks vene kapitali siiatoomine ja teiseks selle siin käigushoidmine kas siis vara haldamise või mõnes muus ettevõtlusvormis.Kergesti kipub peale vastuväide, et meie siin ei saa kontrollida, kas Eestisse sisenev vene raha on ausalt teenitud või mitte, korruptiivsete sidemetega seotud või mitte. See on tõsi, kuid üldjuhul pole see ka meie ülesanne. Meie ülesanne on vaadata, mida omandada võimaldada ja missugustel tingimustel.

 

 

Jaga lugu:
Seotud lood
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt