Piret Reiljan • 8. juuli 2016 kell 4:00

Süümepiinad kannustasid investeerima

Aktsia hinna ootamatu langusega leppimine on oluline osa investeerimisest, leiab Piret Reiljan.  Foto: Andras Kralla

Kellel on investeerimine vähegi mõttes mõlkunud, peaks kohe tegudele asuma, kirjutab Äripäeva ajakirjanik Piret Reiljan.

Kuigi tean, et uusaastalubadused sageli vett ei pea, tõotasin 2015. aastat vastu võttes, et hakkan lõpuks ometi investeerima aktsiatesse. Seni olin sääste sisuliselt sukasäärde kogunud.

Tuleb tunnistada, et oma lubadust ma 2015. aastal ei täitnud, küll aga tegin seda süümepiinade kannustusel tänavu jaanuaris. Minu portfell on pool aastat pärast alustamist vaatamata närvikõdile plussis ja lisaks laekuvad varsti dividendid, mis on seemneks järgmistele panustele. Ja mis peamine, ma ei hoia investeeritud raha enam pangakontol, kus sel polnuks lootustki kasvada. Soovitan kõigil, kel vähegi on investeerimine mõttes mõlkunud, kohe tegutseda. Täna on parem kui homme.

Helge algus

Kuidas aga mina alustasin? Väga lihtsalt. Põhjalikust eeltööst ma rääkida ei saa. Alustasin kodubörsilt, millel on olnud kõige lihtsam silma peal hoida. Lõpliku valiku tegemiseks lugesin analüütikute värskeid prognoose ja portfelli potsatasid Tallinki, Olympicu ja Kaubamaja aktsiaid.

Minu elu väikeinvestorina algas lilleliselt. Kõik mu väljavalitud teatasid rekordilistest dividendidest. Ligi paarsada eurot on mul seega nagu maast leitud. Lisaks dividendisajule on trio seni kenasti plussis. Kõige parema tulemuse on praeguseks teinud Olympic 13%lise tõusuga, kuivõrd Tallinki vahepealne imeline hoog on kahjuks raugenud.

Rõõmustasin, et mu portfell on üle 10% plussis, kuid mitte kauaks. Nimelt otsustasin kuu aega tagasi teha paar uut investeeringut ja vaadata kodubörsilt kaugemale. Arutasin oma mõtteid targematega ja lugesin börsiuudiseid. Üheks valikuks sai kasvav Rootsi naftafirma Tethys Oil, mille ostusoovituse leidsin Äripäeva artiklist naftaaktsiate kohta. Pärast ostmist hakkas aktsia väärtus koos nafta hinnaga langema. Ja see polnud ainus tagasilöök.

Minu teine täiendus portfellile oli Äripäeva börsitoimetaja poolt tabavalt loteriipiletiks ristitud Tesla. Ebastabiilne aktsia on tuhisenud üles-alla nagu Ameerika mägedel. See investeering sündis paljuski kõhutunde ajel – minus tärkas riskialdis investor. Meenus ka, kuidas Äripäeva peadirektor Igor Rõtov Teslast vaimustus.

Must lammas

Tesla aktsia väärtus hakkas pärast minu tehingut kolinal kukkuma. Seda enam, et tegin ostu siis, kui aktsia oli oma kõikumistes parasjagu tõusunukil. Enne kui arugi sain, vaatas mulle vastu 20% miinust. Tagantjärele tarkusena olnuks Tesla puhul kasulik pisut oodata, kuid ajamasinat mul pole ja sellega leppimine on oluline osa investeerimisest.

Pärast kahte uut investeeringut kukkus mu portfell vahepeal miinusessegi. Midagi müüa ma ei raatsinud, juurde osta ka ei julgenud. Seega otsustasin, et passin. Tuletasin endale meelde, et olen pikaajaline investor.

Päike tuli oodatust rutemgi pilve tagant välja ja punane number seisab praegu vaid Tesla järel. Muide, enim on minu portfellis suurimat langejat Teslat (26%) ja kõige vähem seni parima tulemuse teinud Olympicut (13%). Vaat kus! Aga põnev on.

Hetkel kuum