Eliisa Matsalu • 18. juuli 2017 kell 4:00

Võtke seda kui hoiatust, poliitikud

Eliisa Matsalu  Foto: Andras Kralla

Ettevõtjate erakonna loomise teooria juures on olulisim fakt, et see teema on üldse üles kerkinud, leiab Äripäeva ajakirjanik Eliisa Matsalu.

Äripäev kirjutas möödunud nädalal, et liigub jutte ettevõtjate erakonna loomisest. Kuulujuttudest käivad läbi nimed Olari Taal, Jüri Mõis, Andreas Kaju, Hillar Teder, Priit Alamäe, nende nimede omanikud eitavad selliseid plaane kategooriliselt. Poliitikud tõdevad, et on juttudest teadlikud, ent ei võta neid eriti tõsiselt – on ju poliitika töö, mis nõuab pühendumist ja aega, seda ettevõtjatel äri kõrvalt võtta pole.

Selliste juttude juures polegi niivõrd oluline, kas erakond tuleb või ei, vaid tõsiasi, et võimalusest üldse räägitakse. See tähendab, et ettevõtjatel on ilmselgelt vajadus, et neil oleks erakond, kes nende vaateid päriselt ka esindaks. Üha enam on selge, et Eesti parempoolse poliitika tiib on nõrk ja killustunud. Reformierakond vaevleb siseheitluse käes, IRL laguneb silmanähtavalt, Vabaerakond jääb ebamääraseks ja EKRE liiga äärmuslikuks. Pole küsimustki, et ruumi uuele erakonnale oleks küllaga, kuna vanad tegijad tuhmuvad.

Kõige tõenäolisem on, et ettevõtjate erakond sünniks pärast omavalitsuste valimisi, kui oma valimisnimekirjadega on mingisugune osa kohalikul tasandil kätte saadud. Teine variant on, et erakonna panevad kokku poliitikud, kes praegustes parlamendierakondades enam olla ei taha ja soovivad muutust. Võimalik on ka nende kahe versiooni põimumine. Suurimaks küsimuseks jääb, kes oleks valmis võtma uue erakonna liidri vastutuse.

Hoolimata sellest, kas ettevõtjate erakond kunagi tuleb või ei, on selle võimalikkus asi, millele poliitikud peaksid mõtlema. Tühja koha pealt reeglina jutud ei teki. Kas on ehk midagi, mida peaksid parlamendierakonnad muutma, et endale ettevõtjate hääled kindlustada?

Hetkel kuum