Allikmäe rikub kõiki reegleid

13. september 2017, 06:00
https://www.aripaev.ee/storyimage/EA/20170913/OPINION/170919877/AR/0/AR-170919877.jpg

Andres Allikmäe juhitav Harju Elekter ei kavatsegi etteantud mõõtudesse mahtuda ega eakohaselt käituda, kirjutab Äripäeva juhtkiri.

Tehnoloogiafirma Harju Elekter võib enda tutvustuseks välja käia mitu visiitkaarti. Ühe peale võib olla kirjutatud näiteks: pikka aega ühe kogenud juhi käe all samas valdkonnas tegutsenud börsifirma, ja teise peale: ambitsioonikas kiiresti kasvav ja turuosa juurde haarav rahvusvaheline tööstusettevõte. Mõlemad on õiged.

Äripäev tunnustab pika ajalooga ettevõtte ambitsioonikust kasvamisel, kohanemisel ja arenemisel, mis teeb silmad ette nii mõnelegi alustajale ja mis ei lase ennast laiatarbetõdedega kirjeldada.

Käibetõed

Suure käibega ettevõttel on raske kiiresti kasvada. Rikutud.

Vana majanduse ettevõtted muutuvad aeglaselt. Rikutud.

Börsifirmana tegutsemine on keeruline. Rikutud.

Juht ammendab ennast ühel kohal töötades. Rikutud.

Vanemad juhid on uuenduste suhtes tõrksad. Rikutud.

Eelmisel aastal üle 60 miljoni euro ulatunud käibega ettevõte kuulub suuruselt Eestis teise satta. Mitte just gigant ka Eesti mõistes, aga ikkagi juba sellest suurusjärgust, mille kasvamist kiputakse aeglaseks pidama. Asjata. Ettevõtte esimese poolaasta käive küündis juba 42 miljonini ja teise kvartali tulemus oli mullusest 45 protsenti suurem. Päris alustava idufirma mitmekordsete kasvudega ei võistle, aga kiire igal juhul.

Hoog sees

Osa kasvust tuli uute ettevõtete ostmisest, mida juhtmeköidiste tootja PKC müügi raha teha aitas ja aitab ka edasi, sest alles esmaspäeval tuli teade, et peetakse uusi läbirääkimisi, seekord Rootsi müügi- ja tehnilisi lahendusi pakkuva ettevõttega SEBAB.

Seni ostetud ettevõtetega pole Harju Elekter mitte ainult käivet kasvatanud, vaid on ennast uutesse valdkondadesse välja sirutanud. Nii avab suvel ostetud Soome ettevõte Telesilta ukse Soome laevaehitusse, mis sel aastal on järjest uutest hiigeltellimustest raporteerinud. Ja superkondensaatorite tootja Skeletoni osaluse ostu taga kaks aastat tagasi oli huvi selles valdkonnas tegutsemise vastu, mitte ainult puhas rahapaigutus.

Börsiettevõtteks olemise all pole Harju Elekter kannatanud. Avalik, siis avalik, tuleb regulaarselt arvud kokku lüüa ja teatavaks teha. Allikmäe on kutsunud teisigi ettevõtteid mugavustsoonist välja tulema ja arengu nimel börsile tulema. Praegu on Harju Elekter seal tehnoloogiafirmadest ainukesena. 

Börsil lühendi HAE all kauplevale ettevõttele on ette heidetud konservatiivset rahapoliitikat ja seda, et ta PKC müügist saadud raha investoritega ei jaganud.

Teisest küljest on Harju Elektri aktsia sel aastal investorid 53 protsendi võrra rikkamaks teinud, nii et nuriseda oleks patt. Lisaks on teda tunnustatud kui Eesti esimest selge dividendipoliitikaga ettevõtet. Kui otsida aktsiat pensionisambasse, siis on raske leida argumente Harju Elektri taolise dividendiaktsia vastu.

Juht otsustab

Ja viimase, aga mitte tähtsusetu asjana juhi küsimus. Kolme Eesti parima juhi hulka valitud Andres Allikmäe sai sel aastal 60, see on kaugelt üle ea, kus üks teine juht inimese arenemisvõime kahtluse alla seadis. Kapseldumist möödunud aegadesse pole aga kuskil. On uued suunad, ideed ja ostumõtted.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
12. September 2017, 18:21

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing