Tõnu Mertsina • 4. jaanuar 2018 kell 6:46

SKP pole ainus, mis õnne toob

Õnn  Foto: PantherMedia/Scanpix

Mis peaks olema ühe riigi, ühiskonna ja majanduse arengu eesmärgiks? Kui inimesed oma eluga vähe rahul on ja õnnelikud ei ole, siis on ilmselt midagi valesti tehtud, arutleb majandusanalüütik Tõnu Mertsina.

Ei, kindlasti mitte ainult meie riigijuhtimises. Eesti konkurentsivõime on maailma 137 riigi hulgas 29. kohal (The Global Competitiveness Report 2017-2018). Läti, Leedu ja Venemaa on meist tagapool. Eestil oleks kõik justkui hästi ja me elame paremini kui varem, kuid 155 riigi võrdluses on meie inimeste õnneindeks alles 66. kohal (World Happiness Report 2017).

Meie „lähinaabrid“ on Küpros ja Valgevene (vastavalt 65. ja 67. kohal). Kusjuures Läti, Leedu ja Venemaa on meist eespool ehk nendes riikides on inimesed oma eluga rohkem rahul.

Me võime diskuteerida selle üle, mida selline indeks üldse näitab ja kui palju me seda usaldama peaksime, kuid on, millele mõelda.

Kuigi riigi elatustase on oluline heaolu tegur, ei ole nt SKP inimese kohta kindlasti ainus, mis inimesi õnnelikumaks teeb. Näiteks Hiinas, mille SKP inimese kohta on viimase veerandsaja aastaga suurenenud enam kui viis korda ning hiinlaste materiaalne heaolu on oluliselt paranenud – samas on nende rahulolu/õnnetunne vaat et isegi viletsam kui 1990. aastal.

Allikas: FB postitus

Hetkel kuum