Meelis Mandel • 9 jaanuar 2018

Jätame maksuvaba tulu arvestamise maksuametile

Meelis Mandel  Foto: Andras Kralla

Viimastel kuudel on üksteise järel lahvatanud, kadunud ja siis uuesti lahvatanud erinevate elanikkonnagruppide hädakisamullid uue tulumaksuseaduse ümber, kirjutab Äripäeva peatoimetaja Meelis Mandel.

Tõsi. Tegemist on keerulise, aeganõudva ja, mis veel hullem, aasta läbi tähelepanu nõudva seadusega. Kui palju ma siis ikkagi järgmisel kuul teenin, mis mu tulumaksuvaba määr on, kas ma pean tööandjale teatama mingitest muutustest ja üleüldse. Liiga suur osa tööealise elanikkonna ärkvelolekuajast on juba läinud selle tulumaksu-arvestamise-jamale mõtlemisele ja sellest lugemisele meedias. Kurb, sest teemaga tegelemine rahvamajandust ei kasvata, lisaväärtust Eestile ei too.

Mis oleks, kui arvestaks kõigile Eesti maksukohustuslastele tulumaksuvabastuseks null ja laseks maksuametil arvutada järgmisel kalendriaastal tulude deklareerimise ajal, kellele tagastada mingi kogus raha ja kellele mitte?

Saaksime mõneks ajaks rahu majja. Samuti jääksid ära järgmisel kevadel raudkindlalt tulevad teemapüstitused riik-nõuab-mult-ebaõiglaselt-raha-mida-mul-pole. Sellisel juhul ei pea keegi riigile midagi tagasi maksma, aga osa saab midagigi tagasi. Nagu kõik teame, korraga maksta on alati keerulisem kui jupikaupa vähem kätte saada.

Jah, tegemist on riigi doteerimisega. Kuid seda tegime me viimased paarkümmend aastat, kui ootasime, kui palju siis kevadel raha tagasi saab. Lisaks me räägime ehk maksimaalselt mõnesajast eurost aastas.

Ja kolmandaks doteerime ju nagunii riiki igasuguste mahaarvamiste, nt eluasemelaenude intresside, laste koolituskulude, kolmanda samba maksete vms näol, mida kevadeti tagasi makstakse. Tõsi, üha vähem, aga siiski.

Hetkel kuum