23. oktoober 2018
Jaga lugu:
Arvamused
Ainult tellijale

Ärge pidage Eesti inimest rumalaks ega saamatuks

Mõistlik ei ole jätkata riigisüsteemi ja erasüsteemi vastandamist tervishoius, mõlemad süsteemid suudavad teenida nii inimest kui ka riiki, kirjutab Eratervishoiu Asutuste juhatuse liige Ivo Saarma.

Ivo Saarma
Ivo Saarma  Foto: Raul_Mee

Demokraatlikus riigis, kus austatakse vähemusi ja arvamuste paljusust, peaks olema ka patsiendil õigus valida ise arsti ehk maksumaksja raha käigu maksumaksjaga kaasas. Eesti inimene ei ole nii rumal ega saamatu, et ta ei oskaks valida. Peaksime lahti laskma sellest vanast paradigmast, et ametnikud teavad paremini, mis sobib ja mis mitte. Selline suhtumine võiks jääda minevikku. Kui tahame kodanikuühiskonda, siis laskem inimestel üha enam ise otsustada.

Väidetavalt on suur hulk teadustöid tuvastanud, kuidas erahaiglate tootlus on võrreldes riigihaiglatega keskmiselt 5–20 protsenti madalam. Täie kindlusega võib esitada samaväärse hulga uuringuid, kus väidetakse vastupidist.

Tegelikult tuleb riigisüsteemi ja erasüsteemi efektiivsuse ja töökvaliteedi võrdlemisel kõigepealt tutvuda riigipoolse tervishoiusüsteemi rahastamismudeliga, samuti mängivad olulist rolli õigusloome, konkurentsireeglid ja riigi maksupoliitika. Ei ole õige halvustada ühte omandivormi, tundmata tausta. Erameditsiini võimekus oleneb sellest, millised tingimused on riik arenemiseks loonud. On riike, kus see osa on tugev, ja vastupidi. Eestis loodi erameditsiini arendamiseks algselt päris rahuldavad tingimused ja selle osatähtsus küündis parimal ajal 16 protsendini.

Täispikkuses näevad seda lugu Äripäeva tellijad.

Oled tellija, kuid ei pääse lugema?Vaata siia

Seotud lood
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt