PIG-riikide võlg riskantsem kui Iraagil

17. märts 2011, 12:57

CMA (Credit Market Analysis) andmetel on kolmele PIG-riigile (Portugal, Ireland, Greece) laenamine riskantsem kui see on näiteks Iraagile, Egiptusele või Liibanonile. Maailma riskantseimaks riigiks on aasta esimesel veerandil tõusnud Venetsueela.

Venetsueela riskantsust hinnatakse 1115 punktiga, Kreeka 1026, Iirimaa 602, Portugal 507,88. Aluseks on võetud Credit Default Swapid (krediidiriski vahetuslepingud), mis võimaldavad kindlustada teatava osapoole krediidi riski (maksejõuetuse) vastu. Teisisõnu on tegu kindlustuselaadse lepinguga, mis näitab rahvusvaheliste investorite arvamust ühe või teise riigi kohta. Mida kõrgem risk, seda kallimad ka credit-default swap lepingud. 

CMA andemetel on kümnest riskantseimast riigist 4 Euroopa riigid: peale eelpool mainitud eurotsooniriikidele mahub edetabelisse ka Ukraina, kelle krediidiriske hinnatakse 465 punktile. 

Iirimaa on neljandal kohal, temast eespool Pakistan, Kreeka ja Venetsueela. Iraagi võla riskantsust hinnatakse 346 punktile, mis teeb Iraagist vähem riskantsema riigi kui seda on PIG-riigid. 

Ivestorid on Hispaania riskantsust hinnanud 226 punktile, mis jääb alla Iraagi omale. Edetabelisse on uusi riike toonud ka regionaalsed konfliktid Lähis-Idas ja Põhja-Aafrikas. Nii võibki sealt leida näiteks Egiptuse kui ka Liibanoni, kuid mis mõlemad jäävad siiski PIG-riikidele alla. Egiptusel: 372 ja Liibanonil: 345.   

Eile langetas reitinguagentuur Moody’s Investors Service Portugali krediidireitingut kahe pügala võrra varasemalt A1 tasemelt A3-le, sest hindab valitsuse eelarvepuudujäägi ohjeldamise ning pankade rekapitaliseerimise riske kõrgeks. Eile tõusis Portugali 10-aastane võlakirjaintress 7,50%-ni. Portugali uus reiting on nelja pügala kaugusel nn. rämpsvõlakirja staatusest.

Vaatamata sellele, et Portugali peaminister Jose Socrates on üritanud võlakirjaturge rahustada, öeldes, et riik suudab eelarvedefitsiidiga toime tulla, pole see investoritele usaldusele suurt mõjunud, kuna 10-aastased võlakirjad kauplevad alates veebruarist ikka veel üle jõu käiva 7%. Suure tõenäosusega peab Portugal oma uhkuse alla neelama ning võtma laenu.

Väikseimate riskidega on Põhjamaad, eesotsas Norra ja Soomega. Samuti ka Ameerika Ühendriigid, ning Saksamaa. 

Eilset korporatsioonide CDS tõusu juhtisid Hispaania ettevõtted:

Caja de Ahorros del Mediterraneo (hoiupank): 556.74 +81.87 +17.24%

Caixa d'Estalvis de Catalunya (finantsettevõte): 472.51 +44.15 +10.31%

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
17. March 2011, 12:57
Otsi:

Ava täpsem otsing