Hiina jüaan ja edasine monetaarpoliitika

05. mai 2011, 09:33

Hiina jüaan on alates aprilli lõpust kaubelnud alla 6.50 taseme, mida on peetud ka psühholoogiliseks piiriks USA dollari vastu. Jüaan, mille väärtus on dollari vastu juba aastaid olnud ebamääraselt madal, on alates 2005. aastast kallinenud 21.5%

Praegune asjade kulg võib anda aimduse sellest, kuhu Hiina monetaarpoliitika on liikumas.

Alates 2010. aasta juunist lasid hiinlased jüaani „de facto” vabaks dollari vastu üle 5%. Jüaani tugevnemise taga võib näha Hiina inflatsiooni, mis märtsis kerkis 32 kuu kõrgeimale tasemele – 5,4protsendini. Võitluseks sellega on  appi võetud ka rahvusvaluuta jüaan, mille väärtusel nüüd lastakse tõusta. Hiina on poole aasta jooksul 4 korda tõstnud intressimäärasid ning käskinud pankadel reserve suurendada, et kapitali majandusest välja tõmmata.

Hiina keskpank on jüaani väärtusel lasknud tõusta üle 1% kahe kuu vältel, samal ajal kui dollariindeks on kukkunud kolme aasta madalaimale tasemele. Jüaani tõus võib viia ka teiste Aasia valuutade tugenvemiseni, kes samuti seisavad silmitsi inflatsiooniga, mis on tingitud kallinenud maavarade hindadest.

Siiski jääb Hiina jüaan USA arvates alaväärtustatud dollari vastu. Nõrgem jüaan muudab Hiina ekspordi odavamaks. Washingtonile on jüaan tekitanud palju meelehärmi. Demokraat ja Senaator Charles Schumer juhtis eelmine nädal tähelepanu sellele, et vastavaid meetmeid tuleks rakendada, mis ärgitaks Hiinat enda valuuta suhtes midagi ette võtma.

Hiinat tabas esimeses kvartalis üllatuslik kaubandusbilansi puudujääk, mis oli põhjustatud  nõrgast majanduse sisetarbimise ning kallinevatest maavarade hindadest. Jaanuarist märtsini importis Hiina 1,02 miljardi dollari eest rohkem kui eksportis. See on esimene puudujääk alates 2004. aastast. Inflatsioon, mida kallinevad maavarad aina hoogu lisavad, võib anda Hiinale põhjuse lasta jüaani väärtusel teiste valuutade vastu veel edasi tõusta. 2011. aastaks oodatakse Hiina kaubandusele väiksemat ülejääki kui see 2010. aastal oli.

Kui kalliks võib jüaan dollari vastu minna? Kallinemist võib oodata nii see kui ka järgmine aasta. Kaubandusdefitsiit näitas Hiina majanduse kohta seda, et see on arenemas jätkusuutlikumaks, mis ei ole enam nii otseses sõltuvuses ekspordist. See on tähtis näitaja maailma ühe suurima majanduse jaoks. Samuti võib see Pekingile lisada survet kuna import muutub tänu odavale jüaanile Hiina jaoks kallimaks.

Siiski, Hiina peamiseks probleemiks on inflatsioon. Jüaani väärtuse edasine tõus oleks lahendus kuidas tulla toime kallite maavarade hindadega, samuti võiksid sellest võtta eeskuju ka teised arenevad turud, kuna see annab neile praeguses seisus parema eelise.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
05. May 2011, 09:34
Otsi:

Ava täpsem otsing