Eufooria võttis võimust

30. oktoober 2011, 15:44

Ööl vastu neljapäeva toimunud Euroopa Liidu tippkohtumine põhjustas rahaturgudel ralli, mida vastavalt soovile ja maitsele võib nimetada kas eufooriaks või hüsteeriaks.

Tippkohtumise järgselt tõusis euro dollari suhtes ühe ööpäevaga 340 punkti ehk 2,4 protsenti. Nädala kokkuvõttes oli tegemist suurima dollari indeksi kukkumisega alates 2009. aastast. Veelgi enam – oktoobri kokkuvõttes on aktsiaturu indeks SP500 nüüd läbi teinud ligi 25 aasta suurima tõusu ühe kuu lõikes.

Ja ometi tegeles tippkohtumine vaid tagajärgede ajutise leevendamisega. Nagu kommenteeris George Soros - Brüsselis kokkulepitu reaalne eluiga on vahemikus üks päev kuni kolm kuud. Ehk siis järjekordselt on Euroopa poliitikud suutnud küll venitada aega – milles nad on olnud alati osavad -, kuid Suur Plaan endiselt puudub, ja sellest pole ehk isegi algeid.

Kreekale erasektori poolt antud võlgade 50-protsendiline mahakandmine, pankade kapitaliadekvaatsuse tõstmine ja EFSF-i võimendamine on kõik sammud, mis tegelevad tänase päeva tulekahjudega, kusjuures nende abil ei suudeta põlenguid isegi kustutada, vaid üksnes veel mõnda aega kontrolli all hoida.

Võlakriis on tõestanud, et Euroopa Rahaliit on üles ehitatud valedel alustel. Kreeka on tõestanud, et teda ei tohi üheski aspektis usaldada. Itaalia ja Hispaania ees seisavad lahendamatuna näivad probleemid. EFSF-i püütakse sisse tuua Hiina (ja miks mitte edaspidi ka Venemaa, India, Brasiilia) raha ning juba on Portugal pöördunud USA poole abi saamiseks Euroopale.

Kõige selle taustal võib tõesti tunduda imelik, miks euro juba ei lange nagu kivi, vaid on taas asunud mullina paisuma. Tehniliselt on ju EURUSD nüüd murdnud läbi kõigist olulistest vastupanutasemetest teel 1.45-1.50 suunas, mis tähendaks juba täielikku lahtirebimist reaalsusest.

Üks keskne põhjus on kindlasti selles, et võlakriis on jõudnud sinnamaani, kus tõsisesse ohtu on sattunud euro kui sellise eksistents üleüldse. Paljud vaatlejad arutlevad hetkel juba põhiliselt selle üle, kui kaua euro (või euroala) oma praegusel kujul kestab. Samas on aga täiesti selge, et euro täielik häving ei ole ühegi turuosalise huvides. Mis tõttu iga väiksemgi lootusekiir paneb turud kohe aktiivselt ja emotsionaalselt ostma.

Teisalt on viimasel ajal hakanud üha positiivsemaid märke ilmutama USA majandus. Elavnemist on märgata nii sealses tööstuses kui kinnisvaraturul. Kui siia lisada Ühendriikide jätkuvalt lõtv rahapoliitika ja õhus olev ootus, et ühel hetkel pannakse ka rahatrükimasinad uuesti käima, siis ongi arusaadav, miks aktsiaturgu on tabanud buum. Ühendatud anumate seaduse põhjal liigub aga euro suuresti aktsiaturgudega sünkroonis.

Kui kauaks jääb praegune eufooria püsima, peaks selguma eeloleva kahe nädala jooksul, mis pakuvad ridamisi turgu raputavaid sündmusi.

Eeloleval kolmapäeval koguneb USA Föderaalreservi nõukogu. Kui sealt tuleb sõnum, et uusi lõdvendusmeetmeid lähiajal kavas ei ole, võib dollar saada uut jõudu.

Neljapäeval teeb Euroopa Keskpank intressiotsuse. Ehkki enamik vaatlejaid leiab, et kauaoodatud intressikärbet ikka veel ei tule, oleks kärbe samas küllalt loogiline olukorras, kus Euroopa majandus on selgelt hangumas, inflatsioon vähenemas ja Jean-Claude Trichet lõpuks ametist lahkunud. Intressimäära alandamine oleks turgude jaoks siiski selge ootamatus ja võiks põhjustada nüüd juba müügieufooria.

Reedel avaldab USA andmed töötajate arvu muutusest (NFP), mis on teatavasti enim turge mõjutav majandusnäitaja. Oodatust parem tulemus võib taas kord kosutada aktsiaturge ja langetada dollarit.

Neljapäeval ja reedel aga toimub Cannes’is G20 kohtumine ning 8. novembril on uuesti koos Euroopa Liidu Ülemkogu. Kui sealt tuleb vähegi mingeid uusi otsuseid, võib turg soovida eurot veelgi osta.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
02. November 2011, 12:58
Otsi:

Ava täpsem otsing