14. veebruar 2013 kell 3:31

Võtame tänavu eelarve täis

Täna selgub eurotsooni eelmise kvartali majanduskasv, mis tuleb ennustuse kohaselt -0,4%. Kuid sellest hoolimata leiame, et praegu võib Eesti ettevõtja lähitulevikku suhteliselt positiivselt vaadata.

Eesti ettevõtete enamikul on esmakordselt pärast kolme-neljaaastast vahet võimalik tänavu taas oma eesmärke ehk äriplaane täita. Loomulikult ei pruugi see kergeks kujuneda. Tuleb väga täpselt otsida sihtgruppi ja talle erimõõdus valmis tehtud kaup sülle upitada. Hinda tõsta on väga keeruline, ei aita isegi viitamine elektrihinna tõusule. Väike lohutus on asjaolu, millele viitab eilses Äripäevas Fontese analüütik – palgatõususurde on veidi järele andnud.

Enamik indikaatoreid osutab, et hullem aeg maailma majanduses ja suuremal osal meie eksporditurgudel jäigi eelmise aasta lõppu ning nüüd algab vaikne kosumine. Kuigi euroala tervikuna ilmselt enne teist kvartalit Itaalia ja Prantsusmaa tõttu kasvule ei pöördu, on seis meie peamistel eksporditurgudel rõõmsama tooni võtnud.

Saksamaa majandus, mis näitas IV kvartalis küll langust, pöördub ennustuste kohaselt aasta alguses kasvule, seda indikeerib muuhulgas tööstustoodangu kasv detsembris. SEB ennustab Rootsile kiirenevat majanduskasvu tänavuseks ja 2,5protsendilist järgmiseks aastaks. Lähenevate valimiste eel stimuleerib riik majandust ja ostujõudu kasvatavad ka kevadised tööturu kollektiivläbirääkimised, millelt oodatakse palkade kasvu.

Külma ilma tõttu suurenenud tarbimine veab hetkel Jaapani majandust välja järjekorras kolmandast langusest viie aasta jooksul. Tarbimine suureneb USAs ja Hiinas, mille majanduskasv kiirenes esimest korda paari aasta jooksul.

Sotši olümpiaks valmistuval Venemaal on küllaltki rõõmsad meeleolud. Tarbija kindlustunne on heal tasemel, majanduse kasvuks ennustab SEB selleks ja järgmiseks aastaks samu numbreid, mis Eestil – 3,4% ja 4%. President Putini algatus keelata ametnikel välismaiste pangaarvete omamine paneb mõtlema, et äkki soovitaksegi korruptsiooni vähendada. Mõneti mõtlikum on seis Soomes, mille majandus mullu kergelt kukkus, kuid siiski loodetakse meie põhjanaabreid sel ja järgmisel aastal taas kerges plusspooles näha.

Mis puudutab Eesti siseturgu, siis siin on olukord, nagu teada, jäisem. Tarbija on ettevaatlik nagu meie esiisad mammutijahil. Oda visatakse peost alles pärast pikka kaalumist. Laenu võtta kardetakse, säästudest hoitakse kramplikult kinni negatiivsest reaalintressist hoolimata.

Kinnisvaraturg elavneb, kuid tasapisi. Reklaamiturg seisab buumiaegsest tasemest kordades allpool. Jaekaubandus kasvab küll 5%lises taktis, kuid seda suuresti sõiduautode ja toidu  najal, kodu- ja garderoobikaupmehed veel eriti ei naerata.

Registreeritud töötuid oli Eestis jaanuaris üle kahe korra vähem kui kolm aastat tagasi, samas väärib märkimist, et nende arv on viimased viis kuud kerges tõusutrendis olnud.

Kuid kindlama tunde tulevikuks annab tööstusettevõtete ja tarbijate paranev kindlustunne tuleviku osas. Jaanuaris oli majandususaldus üle ajaloolise keskmise Euroopas vaid kolmes Balti riigis, kes võistlevadki hetkel üksteisega Euroopa kiiremini kasvava majanduse tiitli eest.

 

Autor: 1185-aripaev

Hetkel kuum