Anu Jõgi • 20. aprill 2013 kell 9:37

Osa aktsiisiraha otse sportimisse

Alkoholiaktsiisi teema arutlusteemaks kerkimise ajendiks oli tervishoiu arengukava. Kuigi viimase aktsiisitõstmise käigus oli seletuskirjas põhjendusena kirjas ainult üks peapunkt – suurendada riigi maksutulu -, räägiti rahvale ikka ka selle tervistavast mõjust, meenutab toimetaja Anu Jõgi.

Käibefraas on see, et maksutulu korjamise kõrval on aktsiisi teine eesmärk tarbimise piiramine, aga see tundub käibivat pigem aksioomina, mida pole tarviski tõestada. Ometi ei pruugi see osa paika pidada.

Alkohol ei ole see kaup, mis konkureerib piimaga või Värska veega, et hinna pealt vaatan, kui selles poes on piim odavam, teeme sõpradega õhtul ühed piimaringid, kui jälle õlu osutub odavamaks, siis võtame seda. Üks alkohoolne jook konkureerib ikka teisega ja nii teeb kindla tarbimiseelistuseta napsiostja valiku kas siis hinna järgi või kättesaadavuse pealt. Seega ei tundu väga usutavana ka mure selle pärast, et kui muud kaubad kallinevad, siis jääb kahjulik alkohol selle kõrval liiga odavaks.

Võime kõik ju ette kujutada klassikalisi alkoholitarbijaid, millest glamuursema poole on tootjad oma reklaamides ära kasutanud: pereisa pärast suvist heinatööd vahutavat õllepudelit avamas, sõpruskond kamina ees mõnda kangemat napsi pruukides lõbusalt juttu veeretamas või noored trendikad inimesed eksootilise napsi toel hoogsat pidu pidamas. On ka teine kontingent, kes pärast palgapäeva mõnda aega tööle ei jõua. Või tudengid täpselt välja arvutamas, kust kõige rohkem promille peos oleva raha eest kätte saab. Kellelgi neist ei tundu aga olevat teiseks alternatiiviks mittealkohoolsed tooted.

Seega ei maksaks siis ehk nii palju muret tunda selle pärast, et noored eelistavad kergemaid alkohoolseid jooke. Täiskarsklasele võib seegi põrgu eeskojana tunduda, aga viinapudeli klapitamise kõrval on ikka samm tagasi.

Kui tõeliselt tahta alkoholi- ja tubakaaktsiisiga tarbimist piirata, siis tuleks mõne üksiku protsendi asemel, mis sellelt Kultuurkapitalile jagamiseks läheb, alternatiivset tegevust pakkuda. Vabaks kasutamiseks korvpalliplatsid või rulapargid elamupiirkondades, juures silt: see palliplats on maksumaksja aktsiisirahaga tehtud, oleks ju kena algus ajal mil koolide spordiplatsid on raha teenimiseks välja renditud. Kohtades, kus maanteede kõrvale on rajatud kergliiklusteed, on lausa lust vaadata, kui tihedas kasutuses need vähegi sobiva ilmaga on, aga valikuvõimalus võiks olla suurem.

Euroopa Liit on tahvlite seadmise oma raha toel valmivate objektide juurde nõudeks seadnud, aga kena oleks vaadata ka täpset jälge oma raha kohta, äkki kallutab mõne valiku n-ö riigiviina poole aktsiisist hoolimata.

Hetkel kuum