Nuhkimisskandaal muudab maailma

12. juuli 2013, 06:55

Edward Snowdeni avalikustatud dokumendid ja teatavaks saanud jälgimispraktikad on maailma poliitilist ja majanduslikku ülesehitust oluliselt muutmas, leiab Saksa ajakirjanik Berthold Forssman.

Ohus on nüüd ka Euroopa Liidu ja USA vabakaubanduslepe, millega on seotud nii suured majanduse elavdamise ootused. Kõnelused on küll alles alanud, aga juba praegu on skepsis suur. Euroopa riikidel on palju vastukäivaid huvisid. Eriti Prantsusmaal kui suurimal ELi liikmesriigil on tugevad protektsionismi traditsioonid. Ja pole mingi saladus, et president Fran?ois Hollande teeb omalt poolt kõik selleks, et kõnelusi võimalikult pikaks venitada. Aga kui eurooplased vaidlevad omavahel juba kurkide, banaanide ja juustu aukude suuruse üle, mismoodi saab siis USAga kokkuleppele jõuda?

Kuid partneritel on endiselt üksteist vaja. USA ei ole enam vaba maailma kaitsja: riik kaotab sõdu, kannatab suure tööpuuduse all, majandusnäitajad kipuvad stagneeruma. Enamikus Euroopa osades pole lugu sugugi parem. Nii eurooplased kui ka ameeriklased pööravad pilgu üha enam Aasia poole, Hiina ja India kasvavatele turgudele. Hea küll, aga kas on sellegipoolest mõistlik loobuda aastakümneid toiminud transatlantilisest partnerlusest? Vastastikuste suhete aluseks olevad ühised põhiväärtused on ju ikka alles, aga suhete hoidmiseks on vaja uut usaldust.

Mismoodi annab vabakaubandusleppe võimalik nurjumine tunda Eestis, loe Äripäeva tänasest paberlehest.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. July 2013, 13:19

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing