Hannes Hanso • 19. juuli 2013 kell 5:20

Hannes Hanso: Hiina kapitali head ja vead

Hiina on maailma riikide majanduslikus „toitumisahelas“ läbimas praegu väga olulist muudatuste faasi, kirjutab Rahvusvahelise Kaitseuuringute Keskuse teadur Hannes Hanso. Hiinast tulevates investeeringutes nähakse mitmeid ohtusid, kuid sealseid firmasid pole vaja karta. Oluline on nende tegevuse seaduslikkuse tõhus kontroll.

Hiina nõrkusteks on innovatsiooni ja tehnoloogia madal tase, tuntud kaubamärkide puudus ning piisava koguse maavarade ja energiakandjate puudumine, kuid tugevuseks kõrge likviidsus ehk vabade finantsvahendite olemasolu. Eeltoodu määratleb ka riigi rahvusvahelise majandusliku käitumise loogika.

Nii Hiina riiklikud investeerimisfondid kui eraettevõtted on muutunud üha aktiivsemateks ja agressiivsemateks investoriteks, seda ka Euroopas ja Põhja-Ameerikas. Hiina firmade investeeringud arenenud riikidesse, sh firmaostude kaudu, on pärast 2008. aastat suisa viiekordistunud. Mullu investeerisid Hiina firmad arenenud riikidesse ca 65 miljardit dollarit.

Maailmamajanduse „kõrgliigasse“ trügimine paneb Hiina partnerid ja konkurendid kahvlisse – ühest küljest nähakse sealsetes investeeringutes võimalusi oma majandust elavdada ja töökohti luua, teisalt kaasneb nendega terve rida tunnetuslikke või ka reaalseid ohte.

Hiina positsioon maailmas on muutunud ka lääneriikide endi tõttu. Käest ära läinud finantspoliitika, liigkõrge võlakoorem jms mängivad iseenesest likviidsele suurriigile trumbid kätte. Lääne konkurentsieelist õõnestab tugevalt seegi, et Hiina investeerimispoliitika erineb lääneriikide omast nagu öö ja päev. Hiinlaste suhtumine on ülipragmaatiline, mingeid „väärtustepõhiseid“ piiranguid ei tehta – läbipaistvus, korruptsioon, keskkonnaküsimused, inimõigused, töötingimused ei ole hiinlaste jaoks prioriteetsed.

Rahvusvahelise Kaitseuuringute Keskuse teaduri Hannes Hanso ülevaadet Hiina investeeringute olemusest ja kasvust kogu maailmas ning sellega seotud probleemidest saab lähemalt lugeda tänase Äripäeva paberlehest.

Hetkel kuum