25. oktoober 2013 kell 4:58

Raivo Vare: WTO Venemaad ei taltsuta

Kuna Venemaa on Eestile tähtis kaubanduspartner, pani Eesti nagu teisedki Venemaa väliskaubanduspartnerid suuri lootusi Venemaa WTO liikmeks saamisele. Protektsionistlikku häälestust pole see aga muutnud, kirjutab ettevõtja Raivo Vare.

Venemaa poliitiline lähtekoht on nii enne kui praegu alati olnud omamaiste ettevõtete huvide kaitsmine väliskonkurentsi eest niipalju kui võimalik. Seda võiks nimetada protektsionistlikuks  lähenemiseks a priori valdkondades, kus omamaine pakkumine on enam-vähem olemas. Naljaga pooleks, Venemaa rakendab vajadusel alati täielikult WTOga kooskõlas olevat, kuid poliitilistest või grupihuvidest kantud viimast relva – peasanitaararst Gennadi Oništšenkot. Samas seal, kus omamaisest pakkumisest on puudu või selle tase on ebapiisav, ollakse huvitatud know how’ omandamisest otseinivesteeringute ning partnerlepingute kaudu. Viimasel juhul on partnerite probleemid seotud pigem Venemaa üldise ärikliimaga, mitte aga WTO reeglistikuga.

Protektsionism on tunnuslik kõigile suurtele riikidele, ja seda ei tasuks nii traagiliselt võtta.  Meie juhtiv kaubanduspartner rakendab viimasel ajal eriti tihti poliitiliselt motiveeritud, kuid enamjaolt WTO reeglistikku mahtuvaid administratiivmeetmeid, mille rakenduspraktikaks on siiani kehtiv osaline vagunite laadimise ametlikult mittevormistatud, kuid jõuliselt järgitav keeld. Sellega peab lihtsalt äritegemisel arvestama. Ning nagu äris ikka, riske tuleb jõudumööda hajutada ja kannatust peab ikka ka varuma.

Missuguste vahenditega Venemaa oma teisi naabreid kiusab ja mismoodi on see kooskõlas WTO seatud raamidega, loe Äripäeva tänasest paberväljaandest.

Autor: Vilja Kiisler, Raivo Vare

Hetkel kuum