14. jaanuar 2014 kell 4:14

Uus partei toob konkurentsi

Pikalt oodatud uue partei sünd toob tardunud Eesti poliitmaastikule lootust ning mõjub ka tegutsevatele erakondadele virgutavalt.

Kõik asjad algavad alati algusest ning selle alguse on Vaba Isamaaline Kodanik nüüd teinud: andnud teada, et uus partei tuleb. Eeldada, et selle teatega koos esitatakse avalikkusele kohe ka uue erakonna maailmavaateline platvorm, programm ja paika pandud plaanid järgmise kümne aasta peale oleks ülekohtune.

Küll aga oleks hea, kui sündiva erakonna palgejooned lähema aja jooksul selgemini välja joonistuma hakkaksid. Et tegu on eeldatavasti parempoolse parteiga, on Äripäevale meeltmööda, samuti see, et märgatud on väikeettevõtjate süvenevat rahulolematust nii seadusloome kui ka poliitilise kultuuriga.

Ümmargune jutt. VIKi liidri, kunagise Isamaa ja Res Publica Liidu poliitiku Andres Herkeli väljaütlemised uue partei asjus on seni olnud üsnagi ümmargused – küllap ühelt poolt soovist võimalikult paljudele liituda soovijatele uks ikka valla hoida, teisalt aga ka esialgsest teadmatusest, missuguseks lõplik platvorm uute aktiivsete inimeste liitudes võiks kujuneda. Usalduse taastamine riigi ja kodaniku vahel, vastandumine nn kartellierakondadele ja eetika rõhutamine on kõik äärmiselt üldised seisukohavõtud: vastuollu need avalikkuse ootustega muidugi ei lähe, aga kohemaid ja tingimata ei kõneta ka. Eriti kuna need on esitatud ilma vähimagi õhinata.

Teotahet täis uusi nägusid ja säravaid silmi pole siiamaani kuskilt näha, aga pigem just neid oodatakse. Andres Herkel on küll pika tee jooksul puhta näo ja määrimata käed säilitanud poliitik, aga pärit siiski sellestsamast „vanade“ parteide pesast, millega nüüd vastandub.

Pikaajalise reformierakondliku staažiga europarlamendi saadik Kristiina Ojuland, keda samuti on uue partei sünniga seostatud, kannab aga kaasas keerulist poliitilist taaka. Reformierakonna sisevalimiste e-häälte skandaalist tal rikkumata mainega pääseda ei õnnestunud. Samuti erakonna loomist plaaninud Eesti Panga nõukogu endine esimees Jaan Männik on aga praeguseks teada andnud, et omaette üritama ei hakka ning sümpatiseerib VIKiga.

Eri seltskonnad võiksid jõud ühendada. Kuna partei loomise plaan mõlgub praegu mitme seltskonna peades, siis on neil kindlasti kasulik omavahel suhelda ja mõelda jõudude ühendamisele. Mitme uue partei tekkimine on valikuvõimaluse laienemise poolest küll hea, kuid kahandab samas uute tulijate löögijõudu „vanade“ vastu ning võib lõpuks tähendada, et valimistel ei ületa neist künnist ükski.Uue poliitilise jõu tuleviku otsustab suuresti organisatsioonikultuur. Vanadele parteidele konkurentsi pakkuda suudab eelkõige kooslus, mis ei eristu neist mitte vaid välimiselt, vaid eelkõige sisemiselt.

Otsustavas faasis on loodavate poliitiliste jõudude praegustel kõneisikutel mõttekas loovutada juhipositsioon mõnele värskele, poliitiliselt kulumata persoonile. Pikaajalise poliitiliste kogemusega inimeste kasutamise soov on arusaadav ja ka mõistlik, ent uuelt jõult oodatakse kindlasti uut veenvat liidrit.

Äripäev soovib, et uuesti parteist ei saaks läinud aastal ETVs näidatud „Riigimeestest“ meeles rahvaerakond Sülemit.

Autor: 1185-aripaev

Hetkel kuum