Inspektsiooni juhile tuleb kõva käsi kasuks

1185-aripaev 16. jaanuar 2014, 07:25

 Tänasest saab finantsinspektsiooni juhiks kõva käe ja ütlemisega tuntust kogunud Kilvar Kessler. Äripäev loodab temalt tõhusat järelevalvet pankade ja börsi tegevuse üle.

Tänasest asub kõva käe ja ütlemisega tuntust ja tunnustust kogunud Kessler finantsinspektsiooni juhi kohale. Äripäev loodab uuelt juhilt tõhusat järelevalvet pankade ja börsi tegevuse üle, et ettevõtjate ja väikeinvestorite huvid oleksid parimal moel kaitstud.

Erinevalt viimastel päevadel palju tähelepanu pälvinud EASi juhi lahkumisest leiab finantsinspektsiooni juhivahetus rahulikul, skandinaavialikul moel. See on ka mõistetav, sest senise juhi Raul Malmsteini ametiaeg lõpeb ning uue juhi konkurss ammu peetud. Kessleri ametisse määramine öeldi välja juba mullu septembris.

Sujuvat üleminekut lubab oletada seegi, et Kessler ei ole mees väljastpoolt, ammugi siis metsast. Ta on olnud finantsinspektsiooni juhatuse liige aastatel 2002–2005 ning seejärel aastast 2008, peamisteks vastutusvaldkondadeks väärpaberiturgude järelevalve ja õigusküsimused. Väikeseks ohuks pika inspektsioonis töötamise puhul võib olla muidugi see, et ametinimetus küll muutub, kuid töö tundub ikka sama. Usutavasti on tegu siiski uue ja motiveeriva väljakutsega.

Kõrgemal on mõistagi suurem oht oma tegude või väljaütlemistega näppu lõigata. Seda enam, et poliitikute jt otsustajatega suhtlemise osakaal kindlasti kasvab. Samas on inspektsiooni tegevus igatepidi reguleeritud ja reglementeeritud, mis juhi manipuleerimiseks erilist võimalust ei jäta. Hea on seegi, et juristiharidusega Kessler ei ole n-ö panganduse taustaga, mis senisest inspektsioonitöös on kindlasti kasuks tulnud. Juba ette on nõnda välistatud võimalus talle näiteks pangandusega seotud probleemidega tegelemise korral ette  heita, justkui oleks veri paksem kui vesi.

(Suurtel) pankadel tuleb aga inspektsioonil kindlasti silm pidevalt peal hoida, et kas kõik nende otsused on ikka ettevõtjate ja teiste klientide huvides, või võiks mõnel puhul vaja olla inspektsiooni sekkumist. Et klientidele survepositsioonilt liiga ei tehtaks.

Mõistagi ei ole Kessleri töölaud esimesel päeval lage. Nii näiteks viitas Raul Malmstein möödunud nädalal, et trahvid pankadele on Eestis naeruväärsed. Uue juhi tööks on siis juba jätkata justiitsministeeriumi veenmist, et finantssektoris võiks karistusmäärad olla kõrgemad. Toimetuse hinnangul tuleb inspektsioonil (edasi) tegeleda hiljuti Krediidipangas ilmsiks saanud juhtimis- ja omandisuhete skandaali teemaga. Selgemat regulatsiooni vajab endiselt kindlustusseltside ja -maaklerite suhete sasipundar.

Võimalik, et kõigi nendega küsimustega tegeletakse praegugi, aga see ei paista lihtsalt väljapoole ära. „Meie kuriteoteatele eelneb põhjalik töö – lihtsalt varrukast me neid välja ei tõmba,“ nentis Kessler näiteks tollesama algul mainitud turimanipulatsioonide uurimise kohta. Teisalt distsiplineeriks aga laiem avalikustamine juba ette neid inspektsiooni järelevalve alla kuulujaid, kes sooviksid hakata lubatava ja lubamatu piire kompama.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    17. January 2014, 11:12
    Otsi:

    Ava täpsem otsing