Soodustame raha liikumist reaalmajandusse

16. veebruar 2014, 12:47

Riik võiks alustava ettevõtluse soodustamiseks lubada eraisikutel teha investeerimiskonto finantsvaraga maksuvabalt aktsia- ja osakapitali sissemakseid äriühingutesse, kirjutab Uniconsult OÜ juhataja Heino Lemsalu.

Eestis on eraisikutel teatavasti võimalik omada pankades nn investeerimiskontot, mis on seotud väärtpaberikontoga. Tehingud nende kahe konto vahel on vabastatud tulumaksust kuni väljamaksete tegemiseni investeerimiskontolt. Loomulikult tuleb ka siin järgida senist põhimõtet, et tarbimisse võetud raha maksustatakse tulumaksuga.

Investeerimiskontolt tehtavad sissemaksed äriühingutesse võiksid jaotuda nii, et kontol olnud finantsvara alusvara (eraisiku poolt investeerimiskontole tehtud sissemakse, millelt on juba tulumaks maha arvestatud) konteeritaks äriühingu aktsia- või osakapitali. Investeerimiskontolt äriühingusse kantav finantsvara, mis ületab investeerimiskonto alusvara, konteeritaks aga äriühingu jaotamata kasumisse.

Selline lähenemine maksuameti poolt ei jätaks riiki ilma eraisiku tulumaksukohustusest. Küll aga võimaldaks eraisikul paindlikult laiendada oma ettevõtlusalast tegevust ning paigutada oma rahalisi vahendeid väärtpaberiturult sujuvalt reaalmajandusega tegelevasse ettevõtlusesse just Eestis.

Sellise sujuva ja rahaliselt ressursisäästlikuma väärtpaberitega tegelevalt ettevõtluselt reaalmajandusega tegelevale ettevõtlusele ülemineku võimaldamine oleks ettevõtja seisukohalt stimuleeriv ja õiglane, kuna raha tarbimisse ei võeta.

Ühtlasi oleks selline võimalus kasulik ka riigile. See soodustab Eesti eraisikute finantsvara liikumist jätkuvalt ebakindlatelt rahvusvahelistelt väärtpaberiturgudelt (Eesti väärtpaberiturg on ju pigem varjusurmas) Eesti reaalmajandusse.


Artikkel ilmub Tallinna Kaubamaja, Danske Banki, EMT, Raidla Lejins & Norcousi, Saku Õlletehase, Tallinna Vee ja Äripäeva arvamuskonkursi Edukas Eesti raames.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    19. February 2014, 17:24
    Otsi:

    Ava täpsem otsing