Psst! Ansip peab kõnet!

1185-aripaev 20. veebruar 2014, 07:38

Sel aastal oodatakse peaminister Andrus Ansipi vabariigi aastapäeva eel Tartus peetavat kõnet ilmselt suuremagi huviga kui president Ilvese oma järgmisel päeval. Delfile teadaolevalt on praegusel valitsusjuhil kavas selles kõnes teatada oma tagasiastumisest.

Võimalike spekulatsioonide lõpetamiseks on kõige kiirem ja parem viis nende täideviimine. Seega kui valitsusjuhi vahetus on kavas, siis toimetuse hinnangul peaks Andrus Ansip sellest võimalikult kiiresti ka teada andma.

Küllap see nii ka läheb. Tõenäosus, et Eesti valitsusjuht vahetub, on praegu juba üsna suur. Esiteks on viimasel ajal ritta saanud väga palju tunnismärke selle kohta. Eurovolinik Siim Kallase naasmine Reformierakonna etteotsa ja seeläbi ka valitsusjuhi toolile (või siis vastupidi) on ühiskonnas sisuliselt juba omaks võetud. Positiivne foon on loodud. Kui juba teatri NO99 korraldatud/lavastatud Ühtse Eesti Suurkogu puhul pettuti mõnevõrra, et seal uut erakonda ei sündinud, siis nüüd oleks pettumus ilmselt suuremgi. Siis, kui Reformierakond Kallast valitsusjuhiks ei pane.

Teiseks on Reformierakonnal praegu hea olukord uut valitsust teha. Jõupositsioon on neil nii valitsuses kui parlamendis. Koalitsioonipartner Isamaa ja Res Publica Liit on pandud keerulisse sundseisu, sest nad võidakse iga hetk näiteks Keskerakonna vastu välja vahetada. Koos valitsuse vahetusega on erakonnal hea võimalus ühtlasi plaanida vangerdust Euroopa Komisjoni voliniku kohal, mille võiks nende arvates saada Ansip.

Samuti on järgmiste Riigikogu valimisteni jäänud aasta paras periood valitsuse värskendamiseks. Ühelt poolt ei pea ette võtma radikaalseid samme ning saab valmistuda uuteks valimisteks. Samas on aega siiski piisavalt, et üht-teist meeldejäävat ära teha ja vahepeal närbunud reitingut kergitada.

Reformierakonna valitsusest väljajäämine eeldaks kolme ülejäänud parlamendierakonna kokkulepet koalitsiooniks. Pluss seda, et president neile siis ka voli annab valitsust moodustada. Või siis keerukat sõjaplaani, mis viiks läbi poliitilise ummikseisu lõppkokkuvõttes erakorraliste parlamendivalimisteni. Üsna ebatõenäolised variandid on mõlemad. Aga mitte võimatud.

Just liigne enesekindlus ongi see, mis võib saada Reformierakonna pealtnäha igati sujuvalt laabuvale plaanile A saatuslikuks. Igatahes praegu tundub küll, et oravad mingeid plaane B ja C üldse tagavaraks ei peagi. Liigne enesekindlus võib paraku alt vedada. Ning kui üllatust ei valmista välisvaenlased ehk kolm ülejäänud parlamendierakonda, siis välistatud ei ole ka siseopositsiooni jõuline vastuhakk. Mitte kõik reformierakondlased ei rõõmusta kindlasti Siim Kallase naasmise üle erakonna ja valitsuse etteotsa. Kuigi see tundub igati pragmaatiline ja erakonna mainele kasulik samm, võivad jõujooned erakonna sees tulemust siiski muuta.

Kas Ansip selle oma peatses (tagasiastumis)kõnes välja ütleb või mitte, aga tõenäoliselt saab siiski Siim Kallasest Eesti järgmine peaminister. Toimetuse hinnangul oleks parim, kui valitsusena jätkaks senine parempoolne Reformierakonna ja IRLi koalitsioon.

Küll aga tuleks Reformierakonnal kindlasti ette võtta värskendusremont valitsuse koosseisus. Praegu on seal nii selgeid väsimuse tundemärke kandvaid kui ka skandaalidest räsida saanud ministreid. On hea hetk anda (uus) võimalus värskematele ja teotahtelisematele tegijatele. Sama võiks mõistagi kaaluda ka koalitsioonipartner IRL oma ministrite ridades.

 

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    27. February 2014, 21:18
    Otsi:

    Ava täpsem otsing