Ühistud võiksid elektrit toota

03. märts 2014, 13:34

Enamik korteriühistuid võiks toota ökoloogiliselt puhast elektrit või soojust. Selleks tuleks ühistulisel alusel luua ettevõte, paneb ette elektriinsener Urmas Kohal.

Vaatan Tallinna „mägedel“ asuvaid halle korrusmaju ja mõtlen, et kui palju tühja pinda otsafaassaadide ja aknaaluste näol. Kui palju lagedaid katuseid, kus enam pole näha ühte antennigi. Kõik selle lageda pinna võiks katta päikesepaneelidega, katused täis panna portatiivseid tuulegeneraatoreid.

Ühistulisel alusel toimiva, ökoloogiliselt puhast elektrit või soojust tootva ettevõtt suurosanik oleks Eesti riik, kuid sellega võivad liituda kõik kodanikud ja Eestis registreeritud juriidilised isikud. Riik võiks sinna paigutada Eesti Energiast ja mujalt saadavaid dividende. Riigi osalus on vajalik, sest tegemist on strateegilise valdkonnaga ja suurte investeeringutega, samuti selleks, et hoida tarbijale hinnad all. Loodava ettevõtte peamiseks ülesandeks on esmalt varustada siseturgu, kuid pikemaajalises perspektiivis võib elektrit toota ka välisturule.

Loomulikult on vaja seadmete asjus leida parimad lahendused ning kalkulatsioonid, mis võtab kõik aega. Kindlasti on sellise projekti tasuvusaeg pikk, kuid see nihkub järjest kaugemale, mida hiljem sellega alustada. Kui käivitada kas või ühe energialiigi suurtootmine, võib sellest tulevastele põlvedele strateegiliselt tähtsas energeetikavaldkonnas suurt kasu olla.

Artikkel ilmub Tallinna Kaubamaja, Danske Banki, EMT, Raidla Lejins & Norcousi, Saku Õlletehase, Tallinna Vee ja Äripäeva arvamuskonkursi „Edukas Eesti“ raames.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. March 2014, 08:13
    Otsi:

    Ava täpsem otsing