Regionaalpoliitika seiskub

25. märts 2014, 06:55

Uue valitsuse loomist saatis jutt, et juurdetehtud ministrikohad näitavad selle poliitilisi prioriteete. Regionaalministri koha kaotamine annab inimestele seega selge sõnumi – regionaalpoliitika ja haldusreform ajutise valitsuse prioriteedid ei ole. Regionaalpoliitikas ootab meid ees seisak, kirjutab ametist lahkuv regionaalminister Siim Kiisler (Isamaa ja Res Publica Liit).

Siiski pole omavalitsusreformist koalitsioonileppes päris mööda mindud. Need, kes on kritiseerinud Kiisleri haldusreformi plaani kui mitte piisavalt sisukat, on järgmiseks aastaks kokku leppinud, et tegeletakse omavalitsuste ülesannete ja rahastamise määratlemisega ning nähakse ette, et maakondlik koostöö süveneb.

Seega saame reformi asemel analüüsi, kust võib suure tõenäosusega lugeda, et mingeid täiendavaid ülesandeid tänastele omavalitsustele üle anda ei saa. Ning kõva häälega ei julgeta rääkida ka ülesannete äravõtmisest. Rahastamise osas tabab analüüsijaid peagi valus arusaamine, et sellist hulka raha, mis tänastesse minivaldadesse pumbates seal elu paremaks teeks, Eesti riigis ei ole lihtsalt kusagilt võtta.

Nii jääbki alles vaid kõlav jutt koostööst. Sellist juttu on tegelikult räägitud ju aastaid, kuid reaalseid ideid koostöö soodustamiseks pole seitsme aasta jooksul tulnud ei omavalitsustelt, ministeeriumitelt ega haldusreformi torpedeerinud Reformierakonnalt. See jutt on puhuks, kui sisulist arutelu enam pidada ei taheta.

Haldusreformi nii jõulises pidurdamises on tunda presidendivalimisteks valmistumist, mõeldakse juba valijameeste häältele. Tekib déj? vu tunne 2001. aastaga, mil Reformierakond lõhkus just samadel kaalutlustel toonase koalitsiooni ja lasi põhja tõsise katse haldusreformi teha.

Tõmbekeskuste Eesti plaani nurkaviskamisest on siiralt kahju, sest sisuline eeltöö reformi elluviimiseks on tehtud. Seda enam, et uuringute järgi toetab plaani suur osa elanikkonnast - linnas ja maal, Türil ja Tallinnas ning loodetavasti homme ka Toompeal.

Selle asemel on uus koalitsioon otsustanud eelolevad 11 kuud pea jaanalinnu kombel liiva alla pista ja probleemi ignoreerida. Ainult et kui jaanalinnust võib metsloom parema saagi haistmisel mööda tuhiseda, siis Eesti omavalitsuste ja seal elavate inimeste olukord otsustajate peitupugemisest paremaks ei lähe.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    27. March 2014, 12:58
    Otsi:

    Ava täpsem otsing