Tee uuendusi järk-järgult

Peep Talimaa, Jari Kukkonen 15. mai 2014, 08:36

Eesti ettevõtted ei kasuta kuigivõrd järkjärgulise innovatsiooni võimalusi, tõdeb Vita Longa omanik ja EASi tootearenduse meistriklassi treener Jari Kukkonen.

Väga suurt kasu tõotav läbimurdeline innovatsioon on seotud suure riskiga ning see kipub enamasti luhta minema, sest enamus katseid ebaõnnestub. Suure riski tõttu juhitakse aga läbimurdelist innovatsiooni enamasti väga teadlikult.

Paradoksaalsel kombel aga väikese riskiga järkjärgulist innovatsiooni enamasti ei juhita süsteemselt ja järjepidevalt. Seega ei realiseeru ka suhteliselt lihtsate muudatuste kaudu saavutatav kasu. Sageli katkestatakse arendusprojektid enne nende tulemuste saavutamist, projektidesse ei investeerita piisavalt aega ja puudub arenduste eesvedaja. Eriti just protsessidega seotud uuendustest on aga tuua julgustavaid näiteid, kuidas olematu investeeringuga on saavutatud märkimisväärseid tulemusi suhteliselt lühikese ajaga.

Üks trükikoda muutis näiteks oma tootmisruumi paigutust, mille tulemusel vähenes märkimisväärselt üleliigne liikumine seadmete vahel. Töötajad innustusid valmistama kättesaadavast materjalist tööd lihtsustavaid rakiseid ning ehitasid trükimaterjali jaoks seinale riiulite süsteemi, mis vähendas materjalide otsimiseks kuluvat aega. Väikesed tööd koondati tootmises ühele kindlale nädalapäevale, mille tulemusena teiste tööpäevade töö muutus stabiilsemaks. Kõik need väikesed muutused viidi ellu vaid mõne nädalaga ning selle tulemusel vabanes koguni 40% tööaega.

Üks väliskapitalil põhinev kontsern asus töötajate algatusi süsteemsemalt juhtima ning püstitas eesmärgi, et iga osakond peab välja pakkuma ühe parendusidee nädalas. Kui enne muudatusi suutis organisatsioon tekitada umbes 30 ettepanekut aastas, siis nüüd laekub igas kuus 40 parendusideed.

Ühes plastmassitööstuses hakati järkjärgulist innovatsiooni samuti süsteemsemalt juhtima ning käivitati töötajaid kaasates 17 parendusprojekti, mille tulemusel tekkis kolme kuu möödudes 80 000 eurot kokkuhoidu. Saadud kogemusest innustununa jätkub pidev täiustamine.

Igasuguste erinevate strateegiate kõrval mõistetakse paraku veel liiga vähe innovatsioonistrateegia olulisust, ehkki see võib toetada ettevõtte konkurentsieeliste tugevdamist isegi olematu investeeringu ja riskiga.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    15. May 2014, 08:36
    Otsi:

    Ava täpsem otsing